2020 KOSGEB Kredisi Şartları ve Gerekli Belgeleri Nelerdir?

KOSGEB gerekli şartları yerine getiren birçok kişiye destek sağlamaktadır. 2020 KOSGEB kredisi şartları ve gerekli evrakları nelerdir? KOSGEB kredi başvurusu nasıl yapılır? Ayrıntılı bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2020 KOSGEB Kredisi Şartları ve Gerekli Belgeleri Nelerdir?

2020 yılı KOSGEB kredisi şartları şunlardan oluşmaktadır:

 • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması,
 • Destekten yararlanmak isteyen girişimcilerin T.C. vatandaşı olması,
 • Kredi başvurusu yapılan işletme dışında herhangi bir işin bulunmaması,
 • KOSGEB girişimcilik destek programına katılmak,
 • KOSGEB girişimcilik destek programından başarıyla mezun olmak,
 • Kredi talebinde bulunan işletmenin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması,
 • Kurulan ya da kurulacak olan işletmelerin KOBİ kapsamına girmesi,
 • Kullanılacak kredinin alanları ve işletmenin ilerleyişi hakkında iş planının hazırlanması,
 • Hazırlanan iş planının KOSGEB yetkililerine sunulması,
 • KOSGEB desteğinden yararlanmak isteyenlerin kurdukları tesisi yakın akrabalarından devralmış olmaması,
 • Kredi başvurusunda bulunan kişinin daha önceden kurulmuş bir işletmeye sahip olmaması,

2020 yılında KOSGEB kredisi şartları konusunda araştırma yapan vatandaşlar için bu kurallar geçerli olmaktadır. KOSGEB tarafından verilen girişimcilik sertifikası sahibi olmadan kurulan işletmeler için kurum tarafından faizsiz kredi desteği sunulmamaktadır. KOSGEB şartları arasında ayrıca, kredi başvurusunda bulunan girişimcinin kredi talebinde bulunduğu sektörde bir işletmeye sahip olması gerekmektedir. Dolayısıyla KOSGEB tarafından belirlenen destek verilen sektörler dışındaki alanlarda hizmet veren işletmelerin bu kredi imkanlarından yararlanması söz konusu değildir. Ancak KOBİ'ler için talep edilen KOSGEB kredileri, bu kapsama girmemektedir.

2020 KOSGEB Kredisi Alırken Gerekli Belgeler Nelerdir?

KOSGEB kredisi alırken gerekli evraklar 2020 yılında da başta işletme sahipleri olmak üzere çok sayıda girişimci tarafından yakından takip edilmektedir. Sahip olduğu işletmesini hazırladığı iş planı kapsamında geliştirmek isteyen ya da desteklenen sektörlerde sıfırdan bir iş yeri sahibi olmak isteyen girişimcilerin araştırdığı KOSGEB kredisi alırken gerekli belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • KOSGEB Girişimcilik Sertifikası
 • İşletme sahibinin ve varsa ortaklarının T.C. numaraları bulunan kimlik belgesi fotokopileri
 • Kurulan işletmenin vergi levhası
 • Üretim ruhsatı
 • İşletmenin açılış ruhsatı
 • İşletmenin kayıtlı olduğu ticaret veya esnaf odası kayıt belgesi
 • İşletmenin KOBİ olduğunu gösterir belge
 • İşletmeye ait KOSGEB yetkililerine sunulan iş planı
 • Tesisin yer aldığı alanın varsa kira kontratı ya da tapu belgesi

Söz konusu belgeler tüm KOSGEB kredi başvurularında girişimciler ya da hak sahibi işletme kurucularının ibraz etmesi gereken evraklardan oluşmaktadır. Bu evrakların herhangi birinin eksik olması durumunda KOSGEB kredi işlemlerini askıya alma ya da tamamen başvuru işlemlerini iptal etme hakkına sahip olmaktadır. Dolayısıyla KOSGEB iş planı sunumundan sonra kurumdan kredi alabilmek için girişimcilerin bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamış olmalarına dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir.

KOSGEB Kredi Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB kredi desteği almak isteyen işletme sahipleri ve girişimciler, sürecin ne şekilde ilerlediğine dair detaylı bilgilere ulaşmak için internet ortamından sık sık araştırmalar yapmaktadır. KOSGEB destek başvurusunda bulunmak isteyen girişimcilerin yerine getirmesi gereken tüm işlemler şu süreç dahilinde sıralanabilmektedir:

 • Girişimcilerin ilk olarak e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden sisteme giriş yapmaları ve " KOSGEB Girişimcilik Destek Kursu" bağlantısına tıklayarak bu kursa kayıt olmaları gerekmektedir.
 • Girişim yapılması istenene sektörle alakalı açılan KOSGEB girişimcilik eğitimi kursuna başladıktan sonra 32 saat süren eğitiminin en az yüzde 80'ine katılım göstermek gerekmektedir.
 • KOSGEB girişimcilik eğitimi kursundan başarıyla mezun olduktan sonra kredi başvurularında talep edilen girişimcilik sertifikası alınmış olacaktır.
 • Söz konusu girişimcilik sertifikasının alındığı tarihten itibaren en geç 1 yıllık süre içinde işletmenin tamamen kurulması ve faaliyetlerine başlamış olması gerekmektedir.

İşletme ile ilgili olarak tüm planlamaların, giderlerin, yıllık ve aylık hedeflerin, işletmenin temel işleyiş süreçlerinin yer aldığı kapsamlı bir proje hazırlanması aşamasına geçilmelidir. İş planı aşaması denilen bu süreçte KOSGEB girişimcilik eğitimlerinde alınan bilgilerin kullanılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki KOSGEB kredisi almanın en önemli şartlarının başında sağlıklı işleyen ve başarılı detayların yer aldığı bir iş planı hazırlamak gelmektedir.

KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB kredi başvuru işlemleri, hazırlanan kapsamlı iş planının ardından gündeme gelmektedir. Bu noktada işleteme sahiplerinin veya girişimcilerin, kurdukları işletmelerinde uyguladıkları sürecin KOSGEB girişimcilik eğitimi olan 32 saatlik kursta verilen eğitimlerle paralel olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. KOSGEB iş planı hazırlarken bu süreçlere dikkat edilmesi kredi başvurusunun onaylanması açısından da oldukça önemlidir.

KOSGEB kredi desteği başvurusu için kurumun girişimcilerden talep ettiği belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bu belgelerin arasına işletme için oluşturulan kapsamlı iş planı da eklendikten sonra işletmenin bulunduğu il sınırları içinde yetkili KOSGEB müdürlüğüne giderek kredi başvurusunda bulunulması mümkündür. KOSGEB yetkilileri, dosyayı ve belgeleri inceleyerek kredinin hangi amaçlarla kullanılacağı, işletmenin hedeflerinin neler olduğu e iş planının yöntemine ilişkin tüm detayların anlatılmasını girişimciden talep edecektir.

İş planı hazırlayan işletme sahipleri veya girişimciler, bu süreçte KOSGEB yetkililerine iş planı sunumu yaptıktan sonra kurum yetkilileri iş planını incelemeye alacaktır. Yapılan değerlendirmelerin ardından iş planı incelenip onaylandıktan sonra, işletme KOSGEB veri tabanına kayıt edilmelidir. Bu süreçte tüm aşamaların geride kalmasıyla KOSGEB kredi desteğinden yararlanmak mümkün olabilmektedir.

Ayrıca pasaport nasıl alınır, gerekli belgeler nelerdir? Merak ediyorsanız, yazımızdan gerekli bilgilere bakabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Detayları

KOSGEB tarafından verilen girişimcilik destek kredisi detayları ve özelliklerine bakıldığında şu faktörler öne çıkmaktadır:

 • İşletmenin toplam giderlerinin KOSGEB tarafından karşılanması kapsamında, iş planı başarılı bulunan işletmelere özel 50 bin TL tutarında hibe (geri ödemesiz kredi) desteği bulunmaktadır.
 • Mikro düzeyde teknolojiye sahip olan işletmeler için KOSGEB kredi desteği 100 bin TL değerindedir.
 • Orta düzeydeki işletmeler ve KOBİ'ler için KOSGEB tarafından 200 bin TL tutarında kredi desteği kullanılabilmektedir.
 • Makro düzeyde yani büyük teknoloji altyapısı olan işletmelere ise 350 bin TL ve üzerinde faizsiz kredi desteği yine KOSGEB tarafından verilmektedir.

KOSGEB tarafından iş planını başarılı şekilde oluşturan işletme ve KOBİ'lere verilen faizsiz kredi desteğinde bazı şartlar bulunmaktadır. KOSGEB tarafından başvurusu onaylanan hak sahibi işletme sahiplerine verilen kredi desteğinin oranı yüzde 75 olarak belirlenmiştir. Doğru iş planıyla başvuru yapan işletmelerin tamamının söz konusu faizsiz kredi desteğinden faydalanma şansı bulunmaktadır.

Faizsiz KOSGEB Kredisinin Amacı Nedir?

KOSGEB kredisinin faizsiz olarak verilmesinin bir amacı bulunmaktadır. Esasında orta ve küçük ölçekli işletme sahiplerinin sektörlerinde ihtiyaç duydukları nakit ihtiyaçlarına finansman desteği sağlamak için yürürlüğe geçirilen KOSGEB faizsiz destek kredisi,  üretimde kalite standartlarının yükseltilmesini de hedeflemektedir.

Tüm bu bağlamda KOSGEB tarafından belirtilen kredi desteği verilen sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ'lerin uluslararası düzeyde rekabet gücünün yükseltilmesi amacıyla da kurum tarafından hak sahibi işletme sahiplerine yönelik faizsiz kredi desteği sunulmaktadır. KOBİ'lerin kredi kullanımında ilk etapta gelir gider dengesini koruyup kendilerini toparlayabilmeleri için geri ödemesiz bir dönemi bulunmaktadır.

KOSGEB kredisi şartları arasında işletmeler için belirlenen özel koşullar da bulunmaktadır. Geri ödemesiz kredi döneminde bankalar ile yapılan görüşmelere göre sürecin ne kadar uzun veya kısa olacağı belirlenmektedir. Bu sayede faizsiz KOSGEB redisi desteğinden faydalanan girişimci ve işletme sahipleri, ekonomik durumlarını düzeltmelerinin ardından rahat bir şekilde kredi geri ödemelerini tamamlamaya başlayabilmektedir

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 23:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER