2020 Hemşire Maaşları Ne Kadar? (Devlette, Özelde)

2020 hemşire maaşları hesaplanmasında birçok etkene dikkat edilmektedir. Hemşire maaşları çalışılan kurum, hizmet yılı ve dereceye göre değişebilmektedir. Peki, 2020 hemşire maaşları ne kadar? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

2020 Hemşire Maaşları Ne Kadar? (Devlette, Özelde)

2020 yılı hemşire maaşları hesaplanırken birçok farklı unsur dikkate alınmaktadır. Özellikle hemşire olarak faaliyet gösteren kişilerin çalıştıkları kurum ve öğrenim seviyesine göre farklı oranda maaşlar hesaplanmaktadır. Öte yandan kişinin hizmet yılı ve derece kademesine göre farklı oranda maaşlar verilir.

Özel hastane/klinik veya kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hemşirelerin maaşları bu yönüyle farklılık göstermektedir. Şuan için 4.000 TL – 6.000 TL (nöbet/döner sermaye vb.) arasında değişen hemşire maaşları özel sektörde bu oranlarında altında seyretmektedir. Ancak kişinin kendini geliştirmesi ve yeterlilikleri göz önünde bulundurulduğunda bazı özel hastanelerde görev yapan hemşirelerin maaşlarında çok daha yüksek ücretler ortaya çıkabilir. 2020 hemşire maaşları bu yönüyle birçok farklı değişkene göre farklılık göstermektedir. Öte yandan mesleğe yeni başlayan bir hemşire ile hizmet süresi fazla hemşireler arasında da maaş farkları ortaya çıkar.

2020 Devlette Çalışan Hemşire Maaşı Ne Kadar?

Devlet hemşire maaşı hesaplamaları sırasında her yıl tüm devlet memurları için belirlenen zam oranları ve enflasyon değişim oranlarına göre farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında KPSS ilgili puan türünden yeterli puanı alarak devlet hastaneleri, sağlık ocakları vb. kamu kurumlarında istihdam edilen hemşireler bu yönüyle farklı oranlarda maaş almaktadır. Buna göre 2020 yılı için son maaş zamlarıyla birlikte:

 • Hemşire (Linsans) 1/4 Kadrosunda – 3.180,04 TL
 • Hemşire 9/1 Kadrosunda – 4.253,00 TL

Maaş oranları hesaplanmıştır. Söz konusu maaş oranları aynı zamanda kişinin eğitim durumuna ve hizmet yılına göre değişiklik gösterecektir. Öte yandan sabit maaşların yanında hemşireler için ayrıca nöbet ve döner sermaye ödemelerinin de yapılmasının ardından çok daha farklı oranlar ortaya çıkmaktadır. Genel hatları ile kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu olarak görev yapan hemşireler 3 bin – 6 bin TL arasında bir maaş almaktadır.  

Özel Hastane Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Özel hastane hemşire maaşları kamuda çalışan sağlık personellerine göre çok daha düşüktür. Ancak kişinin yine eğitim durumuna ve yetkinliklerine göre söz konusu maaş oranlarında çeşitli farklar görülebilir. Özel sektörde çalışan hemşireler asgari ücretten başlamak üzere 5 bin TL ve üzerinde kadar geniş bir maaş oranına sahiptir. Hizmet yürütülen kurumun niteliklerine ve kişinin deneyim, eğitim durumu gibi farklı tip özelliklerine göre maaş miktarlarında değişiklik görülmektedir.

Kamuda çalışan hemşireler ile benzer şekilde özel sektörde ve özel hastaneler veya kliniklerde çalışan hemşireler için nöbet farkları da verilmektedir. Bu yönüyle özel hastaneler için sabit maaş oranlarından bahsetmek mümkün değildir. Kurumsal veya uluslararası özel hastanelerde görev yapan hemşireler nispeten daha yüksek maaşlar ile görev yürütülmektedir. Kamu ve özel sektör çalışanları arasında görülen temel farklar sağlık çalışanları içinde görülmektedir.

Üniversite Mezunu Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Üniversite mezunu hemşire maaşları yapılan son zammın ardından 2020 yılı için 1/4 derece ve kademesinde 3.014,9 TL’den 3.180,4 TL’ye çıktı. Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet veren hemşireler için belirlenen bu maaşların yanı sıra özel sektöre faaliyet gösteren lisans mezunu hemşirelerin maaşları da farklılık göstermektedir. Bu nedenle kişinin hemşire olarak görev yaptığı kurum, eğitim durumu ve deneyimleri maaşların belirlenmesinde temel etken olacaktır. Öte yandan 3600 ek göstergenin devreye girmesi için taleplerini ileten hemşireler, birçok farklı kamu çalışanı gibi söz konusu göstergenin yürürlüğe girmesinin ardından ciddi farklar ortaya çıkacak.

Sağlık görevlileri için ödenene maaşların farklılık göstermesinde eğitim durumu ve hizmet yılı ile derece gibi farklı tip değişkenler dikkate alınmaktadır. 2020 hemşire maaşları üniversite ve lise mezunu kişilere göre değişmekle birlikte istihdam türüne göre de değişiklik gösterebilir.

Lise Mezunu Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2020 lise hemşire maaşları 3.000 TL – 4.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Temelde lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunu hemşireler arasında farklı etkenlere göre maaş farkları ortaya çıkmaktadır. 2020 Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere bu yönüyle eğitim durumuna göre hemşire maaşları:

 • Lisan mezunu sözleşmesi: 4.125 TL
 • Ön lisans mezunu sözleşmeli: 3.943 TL
 • Ortaöğretim mezunu sözleşmeli: 3.826 TL

Olarak hesaplanmıştır. Hemşireler için ödenen maaş oranları birçok farklı unsura göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle eğitim durumu başta olmak üzere görev yapılan kuruma göre de farklı maaş oranları ortaya çıkabilir. Hizmet sektörünün en önemli meslek gruplarından biri olan sağlık personelleri ve hemşireler, yapılan son maaş zammı oranlarının ardından geçen yıla nazaran artışla yeni yılda maaş almaya başladılar. Kamu çalışanı ve özel sektör çalışanı hemşireler arasında maaş açısından farklar ortaya çıkmaktadır.

Sitemiz içerisinde diğer konumuz enerji kimlik belgesi nedir, nasıl alınır? Yazımızı da tüm ayrıntılarıyla inceleyebilirsiniz.

Döner Sermaye İle Hemşire Maaşları Ne Kadar Oluyor?

Hemşire maaşları döner sermaye ve nöbet gibi farklı değişkenlere göre hesaplanmaktadır. Söz konusu değişkenler kamu veya özel hastane çalışanı hemşirelerin aldıkları maaşlarında değişmesine neden olmaktadır. yapılan son zam oranlarının ardından ekstra döner sermaye ve nöbet gibi farklı tip unsurlar hemşireler için verilen maaşların farklılık göstermesine neden olmuştur.

Hizmet Yılı ve Dereceye Göre Hemşire Maaşları

Hemşire maaşı hesaplama işlemleri yapılırken kamuda çalışan kişilerin derece, kademe ve hizmet yılına göre farklı unsurlar dikkate alınmaktadır. Söz konusu bu tip değişkenlere göre maaş hesaplama işlemleri yapılır. Buna göre hizmet yılı ve D/K’ya göre hemşire maaşları:

 • 8/1 Dereceden Yeni Başlayan Hemşire: 4.185 TL
 • 6/3 Dereceden Hizmet Süresi 5 Yıl Olan Hemşireler: 4.238 TL
 • 4/1 Derecen Hizmet Süresi 9 Yıl Olan Hemşireler: 4.459 TL
 • 3/1 Derecen Hizmet Süresi 12 Yıl Olan Hemşireler: 4.493 TL
 • 1/1 Derecen Hizmet Süresi 18 Yıl Olan Hemşireler: 4.741 TL
 • 1/4 Derecen Hizmet Süresi 21 Yıl Olan Hemşireler: 4.763 TL

Olarak hesaplanmıştır. Söz konusu maaş oranları hizmet yılına ve dereceye göre farklılık göstermektedir. Öte yandan her yıl belirlenen maaş zammı oranları, asgari ücret, vergi miktarı ve diğer etkenlere göre hemşirelerin aldıkları maaş oranlarında da farklılıklar ortaya çıkmaktadır.

2020 Emekli Hemşire Maaşı Ne Kadar?

Emekli hemşire maaşları emekli olunan dereceye ve hizmet yılına göre değişmektedir. Şuan için lisans mezunu 1/1 derecesinden 25 yıl ve üzeri hizmet süresine sahip bir emekli hemşire için 2.222,89 TL aylık emekli maaşı ödemesi ve 71.246,85 TL emekli ikramiyesi verilmektedir. Söz konusu oranlar yine kişinin sigortalılık durumuna ve emekli olmaya haz kazanmadan önce görev yaptığı kadro ve derecelere göre farklılık gösterecektir. Öte yandan eğitim durumuna göre de farklı maaş oranları görülür.

2020 Hemşire Maaş Zammı Ne Kadar?

Hemşire maaş zammı yapılan son zamların ardından %5,49 oranında artış gösterdi. 4 + 4 ve 2021 yılında 3 + 3 zam kararının alınmasının ardından kamuda görev yapan sağlık çalışanları başta olmak üzere herkes diğer tüm kamu çalışanları için aynı oranda maaş zammı uygulanmaktadır. Buna göre 2020 hemşire maaşları yapılan son zamların ardından 3 bin – 6 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Söz konusu zamlar emekli maaşları içinde uygulanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2020, 21:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER