2020 Gelir Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır? Vergi Dilimi Sıfırlaması Nedir?

2020 gelir vergisi hesaplama nasıl yapılır? Vergi dilimi sıfırlaması nedir? Merak edilen bilgileri ayrıntılı şekilde yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2020 Gelir Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır? Vergi Dilimi Sıfırlaması Nedir?

2020 gelir vergisinin hesaplanma işlemleri, yıl içerisindeki gelir durumlarının toplamın üzerinden yapılmaktadır. Gelir vergisi hesaplama yapılırken matrah tutarı üzerinden belirlenmiş olan oranların uygulanması ile işlem yapılmaktadır.

Gelir vergisinin hesaplanma işlemleri dahilinde her gelir tutarı için farklı oranlarda vergi uygulaması yapılmaktadır. Bu oranların belirlenmesi ise Maliye Bakanlığı tarafından sunulmaktadır. Belirlenen oranların yıllık olarak değişiklik gösterdiği bilinmektedir.

Gelir vergisinin kimler için hangi oran üzerinden verileceği, Gelir Vergisi Dilimleri üzerinden ilan edilmektedir. Bu ilanlar, her tutar için farklı oranlara karşılık gelecek şekilde yıllık olarak güncel halde ilan edilmektedir.

Gelir Vergisi Tarifeleri Nasıldır?

Gelir Vergisi tarifelerinin listesi, Maliye Bakanlığı’nın sayfasında bulunmakta olup şu şekilde ilan edilmektedir:

 • 22.000 TL tutarına kadar geliri olanlar için %15 oranında vergi alınmaktadır.
 • 49.000 TL tutarının 22.000 TL tutarından fazla olan dilimi için %20 oranında vergi alınmakta 22.000 TL tutarına kadar ise 3.300 TL vergi alınmaktadır.
 • 120.000 TL-180.000 TL gelir durumunda %27 oranında gelir vergisi alınmakta, bu tutarın 49.000 TL limitine kadar 8.700 TL gelir vergisi talep edilmektedir.
 • 600.000 TL tutarı için %35 oranında gelir vergisi talep edilirken, 180.000 TL tutarına kadar  beyan edilen gelir durumları için net 44.070 TL tutarında gelir vergisi talep edilmektedir.

Bu tutarlar ve oranlar 2020 yılının gelir vergisi tarifeleri olarak bilinmektedir. Her yıl düzenli olarak yenilenmekte olan bu oranların ülke ekonomik durumlarından hareketle belirlendiği ve bu doğrultuda işleme girdiği bilinmektedir.

Gelir vergisi dilimleri olarak bilinmekte olan 4 farklı gelir tutarı üzerinden yapılmakta olan işlemleri, muhasebeciler takip etmekte ve isteğe bağlı olarak şahısların da kendilerinin yapmalarına olanak sağlanmaktadır.

Gelir Vergisi Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Gelir vergisi ödemelerinin yapılması, şahısların kendi muhasebecileri tarafından yapılmaktadır. Mükellef imzasının verilmesinin ardından ödemeler, muhasebeciler tarafından yılda iki defa olacak şekilde yapılmaktadır.

Gelir vergisi ödemelerinin sabit ödeme zamanları bulunmaktadır. Yılda iki defa yapılmakta olan ödemelerin birincisi Mart ayında, diğeri ise Temmuz ayında yapılmaktadır. Bu aylar, hesap kesim tarihlerinin hemen sonrasındaki aylar olduğu için sabit ödeme zamanları olarak bilinmektedir.

Gelir vergileri, bölgede bulunan ilgili vergi dairelerine yapılmaktadır. Bu ödemelerin, belirlenen tutarın ikiye bölünmesi ve iki eşit taksit şeklinde yapılması ile mümkün olmaktadır. Bu tutarların da mükelleflerin muhasebecileri tarafından takip edilmesi söz konusu olarak bilinmektedir.

Gelir Vergisi Beyannamesi Nedir?

Gelir vergisinin beyannamesi tanımı, şahısların mevcut gelir durumlarını resmi evraklar ile ilgili vergi dairelerine beyan etmeleri olarak bilinmektedir. Gelir vergisi beyannamesi kapsamında şu gelir durumlarının belirtilmesi gerekmektedir:

 • Ticari süreçlerden elde edilen kazançlar
 • Zirai işlerden elde edilen kazançlar
 • Genel aylık maaş ya da ücretler
 • Serbest meslek erbabı olanların aylık kazanç durumları
 • Gayrimenkul bulunduran şahısların, sermaye iratları
 • Diğer kazanç türleri

Bu kazanç durumlarının her birinin istenen sürelerde vergi dairelerine düzenli olarak beyan edilmesi ve vergi durumlarının tespit edilmesi gerekmektedir. Her yıl düzenli olarak yapılan bu beyanların mart ayının 25. Günü yapılması gerekmektedir.

Son tarih olarak belirlenen sürenin 25 Mart olmasının yanı sıra, ülke genelinde alınan farklı kararlar göz önünde bulundurulduğunda bu tarihlerde değişiklikler oluşabilmektedir. Tarih ve beyan durumlarının Maliye Bakanlığı web sitesi üzerinden takip edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca 2020 kıdem tazmınatı ile ilgili bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Gelir Vergisi Hesaplama İşlemleri Nasıldır?

Gelir vergisinin hesaplanma işlemlerinde, öncelikli olarak yıllara bağlı olan vergi oranlarının bilinmesi gerekmektedir. Bu oranlar, her gelir tutarına göre değişiklik göstermekte olup şu örnek çerçevesinde hesaplanmaktadır:

 • Haziran ayına kadar belirlenen Gelir Vergisi matrahlarının toplamının 1.000 TL olduğu varsayılırsa,
 • Bu tutarın hangi vergi diliminde olduğu göz önünde bulundurularak, birinci dilimden daha küçük olduğu görülür.
 • Bulunduğu vergi diliminin oranının kaç olduğu tablo üzerinden belirlendiğinde % 15 olarak belirlenmektedir.
 • Tüm bu bilgiler ışında gelir vergisi hesaplama işlemi 1.000 TL ile 0,15 sayısını çarpılması ile 150 TL olarak belirlenmiş olmaktadır.

Gelir vergisi tutarının hesaplamasının yapılması, bazı tutarların bilinmesi ile mümkün olmaktadır. Tüm bu tutarların, mükellefi bulunulan muhasebeciler tarafından öğrenilmesi mümkün olmaktadır.

Gelir vergisi hesaplamaları yapılırken güncel olan vergi dilimleri listelerinin de takip edilmesi gerekmektedir. Nitekim 2019 yılı için belirlenen tutar, 2020 yılı için geçerliliğini korumamaktadır. Bu sebeple güncel veriler üzerinden işlem yapılması önerilmektedir.

Vergi Dilimi Sıfırlanması Nedir?

Vergi diliminin sıfırdan başlaması, farklı durumlarda mümkün olmaktadır. Bilinen vergi dilimi sıfırlanma ya da sıfırlanmama durumları şunlardır:

 • İş değişikliğinin söz konusu olması halinde yeni iş yerindeki vergi matrahı, eski iş yeri ile birleştirilmemekte bunun yerine yeni işyerinde sıfırdan başlatılmaktadır.
 • İş yeri değişikliklerinin farklı işverende olması halinde vergi matrahı sıfır alınırken, iş verenin aynı olması halinde herhangi bir sıfırlanma söz konusu olmamaktadır.
 • Askerlik veya emeklilik durumu nedeniyle iş giriş çıkışı olması vergi dilimlerinin sıfırlanmasını gerektirmemektedir. Bu durumda da vergi dilimleri aynı oran üzerinden sürdürülmektedir.

Vergi matrahının sıfırlanması genel olarak işverenin farklı olması üzerinden değerlendirilmektedir. Diğer durumlarda herhangi bir iş giriş çıkışı olmasının vergi diliminde bir sıfırlanma oluşmasını desteklememektedir.

Gelir Vergisi Hesaplama Aracı Nedir?

Gelir vergisinin hesaplanmasının aracı, bazı bilgilerin verilmesi ile mümkün olmaktadır. Her yıl güncel veriler ile yapılmakta olan bu hesaplamada öncelikli olarak mükellef türünün girilmesi gerekmektedir. Mükellef türünün ücretli ya da ücretsiz olması halinde bu durumun belirtilmesi gerekmektedir.

Gelir vergisi durumunun hesaplanması için vergi verilecek yılın da girilmesi gerekmektedir. Her yıl farklı oranlar ve farklı dilimler ile işlem görmekte olan vergi tutarları, hesaplama aracının da veri girişlerinden biri olarak bilinmektedir.

Gelir vergisi hesaplamaları yapılırken girilmesi gereken diğer veri ise vergi matrahıdır. Bu terim, genel gelir durumunu belirten bir terim olarak bilinmektedir. Şahıslar üzerine kayıtlı olan tüm gelir durumlarının beyan edilmesi halinde gelir matrahı tutarının oluştuğu bilinmektedir.

Gelir vergisi hesaplama aracı, bu verilerin girilmesinin ardından otomatik bir tutarın oluşturulması ile farklı kolaylıklar sunmaktadır. Bu araç üzerinden otomatik bir biçimde ödenmesi gereken vergi tutarının belirlenmesi mümkün olmaktadır.

Gelir Vergisi Nereden Hesaplanır?

Gelir vergisinin hesaplanma yeri, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği internet sitesi olarak bilinmektedir. Bu web site üzerinden ilgili yılın ve vergi matrahının girilmesi ile otomatik hesaplamalar yapılabilmektedir.

TURMOB web sitesi içerisinde vergi dilimi de otomatik olarak hesaplanmaktadır. Bu sayede farklı veri girişlerinin yapılmasına gerek kalmadan sistem üzerinden hızlı bir şekilde hesaplama yapmak mümkün olmaktadır.

İnternet üzerinden hesaplama yapmanın yanı sıra ilgili Veri Dairesi birimlerinden de hesaplama yapılabilmektedir. Bu tercih doğrudan müşterilerin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda belirlenmektedir.

Gelir vergisi hesaplama aracı içerisinde üç farklı yıl üzerinden değerlendirme yapmak da mümkün olmaktadır. Her yıl için belirlenen artışları incelemek ve bu doğrultuda ödeme planı yapmak, gelir vergisi aracı üzerinden mümkün olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 23:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER