2020 En Düşük ve Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar, Neye Göre Belirlenir?

Sigorta prim miktarı çeşitli etkenlere göre değişebilmektedir. 2020 En düşük ve yüksek sigorta primi ne kadar, neye göre belirlenir? Sigorta prim tutarlarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2020 En Düşük ve Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar, Neye Göre Belirlenir?

En düşük sigorta primi esas kazancın taban fiyatı 2 bin 943 TL olarak belirlemiştir. Buna ek olarak 2020 yılında prime esas olarak kazancın tavan fiyatı ise 22.072,50 TL olarak belirlenmiştir. En düşük ve en yüksek sigorta primi hesaplama işlemleri kişinin bağlı olduğu sigorta koluna ve aylık kazancına bakılarak değişiklik gösterebilir. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm işveren ve çalışanlar tarafından merak edilen sigorta prim ücretleri her yıl belirlenen asgari ücret miktarına ve SGK prim esaslarına göre hesaplanmaktadır. Emeklilik ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak için kişilerin mutlaka düzenli olarak prim ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna her ay düzenli olarak yapılan prim ödemeleri asgari ücrete göre belirlenmektedir. Buna bağlı olarak asgari ücret dikkate alınarak 30 günlük süre içinde kişilerin ödemesi gereken en düşük ve yüksek prim ücretleri hesaplanmaktadır. 2020 en düşük ve yüksek sigorta primi 01 Ocak – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında belirlenen brüt asgari ücret tutarı: 2.943,00 TL kapsamında belirlenmektedir. Buna göre isteğe bağlı sigorta primlerinde en düşük tutar olarak 941,76 TL uygulanmaktadır.

En Düşük ve Yüksek Bağ Kur (4/B) Sigorta Primi Ne Kadar?

2020 Bağ Kur sigorta prim miktarı yine prime esas aylık kazanç nispetinde belirlenmektedir. Buna göre Bağ Kur, yeni adıyla 4/B kapsamında faaliyet gösteren kişilerin isteğe bağlı olarak yaptıkları sigorta prim ödemlerinde uygulanacak aylık prim ödeme miktarı, prime esas aylık kazancın %32’si olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda Bağ Kur kapsamında ödeme yapan kişiler en düşük 941,76 TL ödeme yapacaklar. Söz konusu ödemeler sigorta kolunda yer alan diğer unsurlara göre değişmektedir. Buna göre Bağ Kur sigorta primleri:

  • Esnaf Bağ Kur Sigorta Primi: 927 TL
  • Çiftçi Bağ Kur Sigorta Primi: 913,80 TL
  • İsteğe Bağlı Bağ Kur Sigorta Primi: 941,76 TL

Olarak belirlenmiştir. İsteğe bağlı olarak ödeme yapan Bağ Kur sigortalılar için en yüksek aylık Bağ Kur prim ücreti ise 2020 yılı için 7.063,00 TL olarak hesaplanmıştır. Bağ Kur kapsamında faaliyet gösteren ve düzenli olarak prim ödemelerini gerçekleştiren kişiler için yapılan hesaplamalarda farklı oranlar ortaya çıkabilir. Kişilerin geçmiş dönem prim borçlarına ve faizlerine göre ödeme miktarlarında farklılıklar yaşanabilir. Öte yandan aylık prime esas kazanç miktarına göre herkes için farklı bir prim ödeme oranı oluşacaktır.  

En Düşük ve Yüksek SSK (4/A) Sigorta Primi Ne Kadar?

4/A sigorta primi 2020 yılı için belirlenen asgari ücret miktarına göre hesaplanmaktadır. Buna göre 2020 yılı için 2.943,00 TL olarak hesaplanan prime esas aylık taban kazanç miktarı ile 2020 yılı için 22.072,50 TL olarak hesaplanan prime esas aylık tavan kazanç miktarlarına göre farklı oranlar hesaplanacaktır. Söz konusu hesaplamalara göre, 2020 yılında günlük brüt kazanç 98,10 TL olurken, aylık brüt kazanç ise 2.943,00 TL olarak hesaplanmıştır. Buna göre SSK (4/A) kapsamında bir işveren tarafından istihdam edilen çalışanları için işverenler tarafından 2020 yılında ödenmesi gereken en düşük prim miktarı 959,40 TL olarak hesaplanmıştır.

Öte yandan işveren düzenli olarak sigorta primi ödemelerini gerçekleştirmesi halinde ve geçmiş dönemlere ait sigorta borcunun olmaması durumunda %5 oranında bir indirimden yararlanabilmektedir. Söz konusu indirimle birlikte bu kişilerin ödeyecekleri aylık prim miktarı ise 831,48 TL olarak hesaplanmıştır.

Sigorta Primleri Neye Göre Belirlenir?

SGK sigorta primi hesaplama işlemleri sırasında Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde prim ödemesi gerçekleştiren kişilerin prime esas aylık kazançları ile ödeme yapılacak döneme ilişkin belirlenen asgari ücret miktarı dikkate alınmaktadır. Buna bağlı olarak SSK ve Bağ Kur sigorta prim hesaplama işlemeleri herkes için farklılık arz eder. Öte yandan geçmiş döneme ait sigorta prim borcu bulunmayan ve düzenli olarak ödeme gerçekleştiren kişiler için farklı oranlarda prim üzerinde indirim oranları uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra, işverenler için yeni dönemde uygulanan pek çok teşvik ve uygulama da yine sigorta prim ödemelerinin düşmesini sağlar. Bu tip değişkenlere bağlı olarak 2020 en düşük ve yüksek sigorta primi herkes için farklı oranlarda gerçekleşebilir.

Ayrıca platformumuzdan evde bakım maaşı nedir, 2020 miktarı ne kadar? Hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar?

2020 isteğe bağlı sigorta primi ödemelerini gerçekleştirecek Bağ Kurlular için %5 oranında bir indirim uygulanmaktadır. SGK’ya bağlı olarak uygulanan bu sistem kapsamında, vatandaşların isteğe bağlı sigorta prim ödemelerini aylık olarak belirlenen miktarlar üzerinden gerçekleştirmeleri gerekir. Sigorta kolunda yer alan ilgili sigorta kolunun türüne göre tüm vatandaşlar için farklı bir sigorta süresi ve prim miktarı belirlenmiştir. Söz konusu prim süresi ve ödeme miktarının tamamlanmasının ardından kişiler emeklilik hakkı elde edebilir.

İsteğe bağlı Bağ Kur prim ödemesi yapan kişiler 2020 yılında:

  • En düşük brüt asgari ücretin %32’si,
  • En yüksek brüt asgari ücretin 7,5 katı oranında.

Prim ödemesi yapmaktadır. Bu sigorta türü Bağ Kur kapsamında sayıldığı için 9000 prim günü ile normal, 5400 günle ise yaş haddinden emeklilik hakkı elde edebilir. İsteğe bağlı Bağ Kur sigorta için aylık olarak 2020 yılında en düşük 941,76 TL en yüksek ise 7.063,00 TL olarak hesaplanmıştır.

2020 Bağ Kur ve SSK Prim Hesaplama

Bağ Kur SSK prim hesaplama işlemeleri birçok farklı değişkene göre yapılır. Kişinin aylık kazancına ve mevcut asgari ücret miktarına göre yapılan hesaplamalarda ayrıca prim ödemesi gerçekleştiren kişiler için belirlenen indirim ve teşvik miktarları da bu oranların kişiden kişiye değişiklik göstermesine neden olmaktadır. Ülkemizde milyonlarda Bağ Kur ve SSK sigortalı tarafından ödenmesi gereken aylık prim miktarları bu yönüyle farklılık gösterecek. Sosyal Güvenlik Kurumu hesaplama araçları ve e – devlet üzerinden vatandaşların sigorta hizmet dökümü ve prim hesaplama işlemlerini yapmaları mümkündür.

Sigorta Primi Kim Tarafından Ödenir?

Sigorta primi ödemesi SGK’ya bağlı olarak ödeme yapılan sigorta koluna göre değişiklik göstermektedir. Buna göre 4/A (SSK) sigorta prim ödemleri bir işverene bağlı olarak çalışan kişinin patronu yani işvereni tarafından ödenmektedir. Ancak 4/B (Bağ Kur) kapsamında isteğe bağlı olarak veya kendi hesabına çalışarak kazanç elde eden esnaf ve çiftçiler tarafından bizatihi kendilerinin prim ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Söz konusu sigorta kollarında ödemelerin SGK’ya yapılması gerekmektedir. Vaktinde ödenmeyen veya geçmiş dönem borcu olan kişiler için farklı oranlarda ceza miktarı ve prim borcu ortaya çıkar.

2020 Asgari Ücret Sigorta Primi Ne Kadar?

2020 asgari ücret prim miktarı bu yıl için hükümet ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu arasında yapılan anlaşmaya göre, 01 Ocak – 31 Aralık 2020 tarihleri için brüt asgari ücret miktarı olan 2.943,00 TL üzerinden hesaplanmaktadır. Buna göre isteğe bağlı sigorta primlerinde 2020 yılı için en düşük sigorta primi 941,76 TL olarak hesaplanmıştır. 2020 en düşük ve yüksek sigorta primi ödemeleri için kişinin bağlı olduğu sigorta koluna ve prime esas aylık kazancına göre farklı oranlarda hesaplama yapılması mümkündür. Prime ek olarak AGİ ve diğer teşviklerde ücretlerin değişmesine neden olur.  

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 23:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER