2020 Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir, Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SGK kapsamında çalışan kadınlara çeşitli şartlarla doğum parası verilmektedir. 2020 doğum parası şartları neler, hesaplaması nasıl yapılır? İşte detaylar...

2020 Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir, Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum parası ödemeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışan kadınlara verilmektedir. Doğum parası ödemeleri, doğum izni süresince verilmektedir. Ödemelerin toplam tutarı, çalışan kadınların aylıklarının değerine göre belirlenmektedir. Doğum iznine çıkmadan önceki son 3 ay içerisinde alınan toplam maaşın üzerinden, doğum izni ödemelerinin hesaplamaları gerçekleştirilir. Doğum ininin toplam süresi, çoklu doğumlar için artırılmaktadır. Çoklu doğumlardaki her bebek için doğum iznine 2 hafta ek süre eklenmektedir. Doğum parası ödemeleri ve doğum izni kullanım şartları hakkında merak edilen her şey, yazı içerisinde detaylı şekilde açıklanmıştır.

Doğum İzni ve Doğum Parasının Özellikleri Nelerdir?

Doğum parası ödemeleri, doğum izni süresi boyunca yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında verilen doğum izni kullanım hakkı ve bu sürede elde edilen doğum parası ödemeleri, her bebek için tekrarlanmaktadır. SGK'lı olarak çalışan kadınların, çalışma süresi içerisinde hamile kalması ve hamilelik süresi boyunca çalışması durumunda, doğum izni hakkı verilmekte ve kişilere doğum parası ödemesi yapılmaktadır. Doğum parasının ödenmeleri, toplu şekilde ya da aylık bazda gerçekleştirilebilir. Doğum parası için verilen ödemeler, daha sonra geri ödenmez. Doğum parası kullanan kadınlar, süt yardımı ve doğum yardımı ödeneklerinden de faydalanabilir.

Doğum Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum parası ödemelerinin hesaplanması için çalışan kadınların maaşları dikkate alınmaktadır. Doğum parasının en düşük tutarı, asgari ücret üzerinden hesaplanır ve kişilerin kullanımı için hesaplarına yatırılır. Doğum parası ödemesi için dikkate alınan değerler ve hesaplama sistemi, aşağıda ele alınmıştır:

 • 2324 TL asgari maaş alan bir kişiye, süt yardımıyla birlikte toplamda 9 bin 287 TL doğum parası ödemesi yapılmaktadır.
 • 3.728 TL aylığı bulunan bir çalışan, doğum izni boyunca toplamda 14 bin 406 TL ödeme alacaktır.
 • 10.881 TL aylık alan bir çalışana, 16 haftalık doğum izni boyunca toplamda 39 bin 845 TL doğum parası ödemesi yapılmaktadır.

Doğum parası ödemelerinin içerisinde, 202 TL değerindeki süt yardımı da yer almaktadır. Süt izni boyunca yarım gün çalışan annelere, SGK tarafından 1460 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum İzninin Süresi Nasıl Belirlenir?

Doğum izni süresi, çocuk sayısına göre artış göstermektedir. Doğum izni sonrasında dünyaya gelen çocukların sayısına bağlı olarak, doğum izninin üstüne eklemeler yapılmaktadır. Tekli doğumlar için belirlenen doğum izni süresi, 16 haftadır. İkiz bebek doğumlarında, 16 haftanın üzerine 2 hafta daha eklenmekte ve 18 hafta izin kullanılmaktadır. Üçüz bebek doğumlarında, çıkılan doğum izninin süresi 20 haftaya yükselecektir. Doğum izninin idari süresi dolduktan sonra, annelere süt iznine çıkma ya da ücretsiz izin kullanma hakkı tanınmaktadır. Ücretsiz izin alan kişiler, 2 yıl boyunca evlerinde durabilirler. Süt izni kullanan kadınlar, günde 1.5 ila 2 saat aralığında evlerine gitme hakkına sahip olacaktır. Aynı anda süt izni ve ücretsiz üzün kullanımına izin verilmezken, ücretsiz izin kullanan kişilerin süt izni kullanma hakkı ortadan kalkmaktadır.

Ayrıca sitemizden yabancı çalışma izni nedir, nasıl hesaplanır? Hakkında bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Doğum İznine Ayrılma Şartları Nelerdir?

Doğum iznine çıkma şartları olmadan, en az 16 haftalık olan idari iznin kullanılmasına izin verilmeyecektir. Doğum izni hakkının kullanımı için belirtilen şartlar, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • Doğum parası alacak kişilerin, hamilelik yapılan son 1 yıl içerisinde sigortalı olmaları gerekir.
 • SGK kapsamında sigortalı olarak çalışan kişilerin, doğum izninden önceki son 3 ayda sigorta primlerini ödemeleri şarttır.
 • Doğum iznine çıkılan süre içerisinde, aynı iş yerinde çalışılmalıdır.
 • Doğum izninin süresi, hamileliğin son 2 haftasından itibaren başlatılmak zorundadır.
 • Bağkurlu kadınların doğum iznine ayrılmasından önce, geçmiş dönem prim borçlarını ödemeleri gerekir. Geçmiş primlerini ödemeyen Bağkur çalışanları, doğum izni hakkından faydalanamazlar.
 • Hamilelik sonrasında, bebeğin dünyaya gelmesi ve yaşamını sürdürmesi gerekir. Bebeklerin vefat etmesi, ölü doğum gerçekleşmesi ya da kürtaj sonrasında, kişiler doğum iznine ayrılamazlar.
 • Doğum izni kullanım hakları, sadece kadın çalışanlara verilmektedir. Anne ve babanın aynı anda doğum izni kullanımına izin verilmezken, annenin doğumda vefat etmesi durumunda babalar doğum iznine çıkmaktadır.

Doğum izni ve süt iznine ayrılan kadınlar, izin süresi içerisinde farklı bir işte sigortalı olarak çalışamazlar. Kadınların bebeklerine vakit ayırması için verilen bu süreçte çalışan kadınlar, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tespit edilir ve haklarında cezai işlem başlatılır. Çalıştığı tespit edilen kadınlar, doğum parası alma haklarını yitirmektedir. Doğum izni bulunan kadın çalışanlar, iş veren tarafından işten çıkarılamaz ya da izin süresince çalışmaya zorlanamaz.

Doğum İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum izni başvurusu yapmak ve doğum izni başvurusunu takip etmek için aşağıdaki işlemler uygulanmalıdır:

 • Doğum izni başvurusu, kişilerin doktorları tarafından verilen sağlık raporuna göre gerçekleştirilmektedir.
 • Hamileliğin son iki haftasından itibaren, kişiler doğum iznine çıkarılırlar. Sağlık raporunun iş yeri sorumlusuna teslim edilmesinin ardından, verilen rapor 5 iş günü içerisinde SGK e-rapor sistemine işlenmektedir.
 • İşletmeler raporları sisteme geçirdikten sonra, SGK tarafından inceleme başlatılır ve doğum izni süreci başlatılır.

Doğum izni sürecinin başlayıp başlamadığını öğrenmek için e-devlet sistemi üzerinden takip yapılmalıdır. E-devlet sisteminden sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-dogum-raporlari-sorgulama bağlantı adresine giriş yapılması yeterli olacaktır. Giriş bilgilerinin doğrulanmasının ardından, izin süreci ve alınacak ödemeler hakkında bilgi alınabilir.

Doğum Yardımı Parası Nedir, Doğum İzninden Farkları Nelerdir?

Doğum yardımı ödemeleri, doğum parasına ek olarak verilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı ödemeleriyle, doğum parası ödemeleri arasındaki farklar, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • Doğum parası ödemeleri sadece SGK'lı çalışanlara verilirken, doğum yardımı ödemeleri, tüm kadınlara yapılmaktadır.
 • Doğum parası kullanım hakları, çalışanların sigorta primlerine göre değişiklik gösterir ve her çocuk için aynı ücret ödenir. Doğum yardımı ödemeleri, 16 hafta boyunca devam etmektedir.
 • Doğum yardımı ödemelerinde, her çocuk için tek seferlik ödeme yapılmaktadır. Doğum yardımı ödemesi almak için maddi duruma dikkat edilmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kadınların tamamı, doğum yardımı alma hakkından faydalanabilirler.
 • Doğum yardımı ödemeleri, sosyal yardım kapsamında yapılmaktadır.

Doğum Yardımı Ne Kadardır, Limitleri Nasıl Belirlenir?

Doğum yardımı ödeme limitleri hesaplanırken, çocuk sayısı dikkate alınmaktadır:

 • Doğum yardımı ödemeleri, 5 yaşından küçük olan çocuklar için tek seferlik olacak şekilde gerçekleştirilmektedir.
 • Bir çocuk için alınan doğum yardımı tutarı 300 TL'dir.
 • İkinci çocuk için verilen doğum yardımının tutarı 400 TL olarak hesaplanmıştır.
 • Üç ve üzeri her çocuk için 600 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • İlk doğumunda ikiz bebek sahibi olan annelere, bebeklerin bir tanesi için 300 TL, bir diğeri için 400 TL olmak üzere, toplamda 700 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • İlk doğumunda üçüz bebek sahibi olan annelere, 300 TL + 400 TL + 600 TL olmak üzere, toplamda 1.300 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Doğum yardımı hesaplamalarında, tüm doğumların 2016 yılından sonra gerçekleştirildiği düşünülmektedir. Doğum yardımına, 5 yaşından büyük olan çocuklar dahil edilmez ve hesaplamada yer verilmez. 2015 yılından sonra ilk doğumunu gerçekleştiren kadınlar, tekli doğumlar için 300 TL, çoklu doğumlar için bebek sayısına göre doğum yardımı ödemesi alacaktır.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2020, 21:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER