2020 Çocuk Parası Ne Kadar, Alma Şartları Nelerdir?

2020 yılı çocuk parasının ne kadar olduğunu, kimlere verildiğini, şartlarını ve istenen belgeleri yazımızdan derledik. Çocuk parasıyla alakalı güncel tüm bilgileri inceleyebilirsiniz.

2020 Çocuk Parası Ne Kadar, Alma Şartları Nelerdir?

2020 yılında verilen çocuk parası tutarları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Doğum yapan annelere ilk çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü ve üzerinde çocuk için 600 TL çocuk parası ödemesi yapılmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerekli şartları taşıyan vatandaşlara verilen çocuk parası ödemeleri, yeni yılda da özellikle yeni doğum yapmış anne ve babalar tarafından merak konusu haline getirilmiştir. Doğum yapan annelere, dünyaya getirdikleri çocuk başına belirli oranda maddi yardım yapılmaktadır. 2020 yılında bu tutarlara geçtiğimiz yıllardakine göre enflasyon oranında zam yapılmıştır. Ocak ayı itibarı ile doğum yapacak olan annelerin eline en az 9 bin 287 TL geçmektedir.

Çocuk Parası Nedir, Kimlere Verilir?

Çocuk parası ödemeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın başlattığı bir uygulamadır. Sosyal Güvenlik Kurumu'a (SGK) bağlı sigortalı vatandaşlara verilen çocuk parası, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan ya da evlat edinilen çocuklar için verilmektedir. Bu ödeneğin tutarında asıl belirleyici unsurlar, çocuğun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmiş olması, kaçıncı doğum olduğu ve çoklu doğum olup olmadığı gibi etkenlerdir.

Çocuk yardımı tutarları 2020 yılında artış gösteren asgari ücret oranına göre hesaplanmaktadır. Çocuk sayısı kapsamında tutarı artan çocuk parası yalnızca başvuruda bulunan kadınlara verilmektedir. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen ilk çocuk ile 3. çocuk arasında verilecek miktarlar bakımından farklılıklar söz konusu olmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanıma Derneği tarafından verilen bu ödenek bakanlık fonundan karşılanmaktadır. Tek sefer olarak verilen bu tutarlar sadece hak sahibi anneler tarafından çekilmektedir.

Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çocuk parası alma koşulları da özellikle yeni doğum yapan anneler tarafından mercek altına alınan konulardan biridir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımları arasında bulunan çocuk parası yardımından yararlanabilmek için vatandaşların karşılaması gereken tek şart doğum yapan anneni Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Bunun dışında çocuk parası verme konusunda herhangi bir şart aranmamaktadır.

Annenin SGK'ya bağlı sigortalı çalışan olup olmaması bakanlık tarafından verilen çocuk parası yardımını etkilememektedir. Maddi durumu çok iyi olan anneler de talep etmeleri halinde SGK ve bakanlık bünyesinde çocuk parası alma haklarından yararlanabilmektedir. Ayrıca annenin SGK'ya bağlı olarak çalışıp çalışmaması da çocuk parasını etkileyen unsurlar arasında yer almamaktadır. Annelerin talep etmeleri halinde her koşulda bakanlık tarafından verilen bu parayı alabilme hakları bulunmaktadır. Fakat yeniden hatırlatmak gerekirse, doğum yapan anne eğer T.C. vatandaşı değilse bu haktan yararlanamamaktadır.

Çocuk Parası Başvuruları Nereye Yapılır?

Çocuk parası yardımı başvuruları, online platformdan kolaylıkla yapılabilmektedir. Anneni e-Devlet Kapısı sistemini kullanarak internet üzerinden çocuk parası başvurularını tamamlamaları mümkün olabilmektedir. Sistemde bulunan e-Hizmetler üzerinden çocuk parası yardımına başvurular kabul edilmektedir.

Eğer çocuk parası başvurusu için e-Devlet şifresine sahip değilseniz, size en yakın PTT şubesine şahsen başvuruda bulunarak nüfus cüzdanız ile birlikte e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabilmeniz için gerekli olan şifreyi 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Ana sayfanın en alt kısmında bulunan e-Hizmetler menüsüne tıklayarak bu sıralamadan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nün e-Hizmetler başlığına giriş yapılabilmektedir.

Başvuru seçeneklerine tıkladıktan sonra ekranda yer alan doğum yardımı başvurusunu işaretleyerek 2020 yılında çocuk parası başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer hastaneden başvuru belgesi talebinde bulunulması durumunda, bu ekranda başvuru koşulları görünecektir. Bazı durumlarda doğum koşullarının hastane sistemine geç işlemesinden dolayı hastanenin çocuk için özel olarak doğum belgesi çıkarması gerekebilmektedir.

Çocuk Parası Başvurularında Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

Çocuk parası başvurularında talep edilen evraklar, bu yardımdan sorunsuz bir şekilde yararlanabilmeniz için oldukça önemlidir. Bu belgelerde eksiklik olması halinde talebinizin sorunsuz bir şekilde karşılanması mümkün olmayacağı için bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla SGK'ya yapılan çocuk parası yardımı başvuruları işlemlerinde şu belgeleri önceden hazırlamış olmanız faydalı olacaktır:

 • Anneye ait kimlik belgesi,
 • Bebeğe ait kimlik belgesi,
 • Hastaneden alınan doğum belgesi

Bu belgelerin hak sahibi anneler tarafından hazırlanması halinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen çocuk parası başvurularını eksiksiz bir biçimde tamamlamış olabilecektir. Posta yoluyla veya kargo şirketleri aracılığıyla Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne ulaştırılması gereken bu belgeler, başvuru işlemlerinin uzaktan tamamlanmasını da sağlamaktadır. Evrakların kuruma eksiksiz bir biçimde iletilmesinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı tarafından başvuru işleme alınmaktadır.

Çocuk Parası Ödemelerinde Zaman Aşımı Var Mıdır?

Çocuk parası ödemelerinde zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın düzenlediği sosyal yardımlar arasında yer alan çocuk parası ödemelerinde zaman aşımı 5 yıl olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelen çocuğun 5 yaşını doldurmasıyla birlikte anneler artık çocukları için doğum parası alamamaktadır.

Annelerin çocukları adına çocuk parası alabilmek için doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren sayılacak 5 yıl içinde başvurularını ilgili kuruma yaparak tamamlamaları gerekmektedir. Çocuk parası alabilmek için başvuru esastır. Dolayısıyla başvuruda bulunmayan kişiler için SGK tarafından özel bir davette bulunulmamaktadır. Ayrıca yurt dışında yaşamına devam eden Türk vatandaşı anneler de ikamet ettikleri ülkede bulunan T.C konsoloslukları aracılığıyla çocuk parası yardımına kolaylıkla başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir.

Çocuk Parası Ödemeleri Kime Yapılır?

Çocuk parası yardımı ödemeleri, yalnızca annelere yapılmaktadır. Hak sahibi anneler, T.C. nüfus cüzdanları ile kendilerine en yakın PTT şubesine başvuruda bulunarak adlarına yatan çocuk parası yardımını tahsil edebilmektedir. Hak sahibi anneler dışında bu paraların çekilmesi mümkün değildir. Bu yüzden çocuk parası ödemeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yalnızca başvurularını SGK'ya yapmış ve başvuruları kabul edilmiş annelere yapılmaktadır.

Kira sözleşmesi ile alakalı bilgileri ilgili yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Çocuk Parası Ödemesi Alınmazsa Ne Olur?

Çocuk parası ödemesinin tahsil edilmemesi durumunda ödeme hakkının kaybedilmesi söz konusu olabilmektedir. PTT'de anne adına hesaba yatırılan çocuk parası ödemeleri yatırıldıktan 2 ay kadar süreyle bu hesapta tutulmaktadır. Başvurunun ardından hak sahibi annelere gönderilen paranın 2 ay boyunca PTT'de bekleme hakkı bulunmaktadır.

Fakat bu sürenin sonunda para halen çekilmemişse SGK bu paraları geri alma hakkına sahiptir. Kurumun çocuk parasını geri alması halinde hak sahibi annelerin çocuk parası yardımından yararlanabilmeleri için tek başvuru hakları da yanmış sayılmaktadır. Bu durumda olan yani PTT'den çocuk parası yardımını 2 ay içinde çekmeyen annelerin SGK'ya tekrar başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır.

Şartlı Çocuk Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Şartlı çocuk yardımı başvuru koşulları şu şekilde belirlenmiştir:

 • Başvuruda bulunacak ailenin SGK'dan herhangi bir maaş almaması gerekmektedir.
 • Talep edilen yardım için çocukların eğitim çağında olmaları gerekmektedir.
 • Ailenin genel sağlık sigortası girişi bulunmamalıdır.
 • Ev nüfusunda en az 1 tane 0-6 yaş arası çocuk bulunmalıdır.
 • Herhangi bir sosyal yardımdan yararlanılmamalıdır.

Tüm bu koşulların sağlanması durumunda şartlı çocuk parası ödemelerinin haciz gibi sebeplerle kesintiye uğraması mümkün olmamaktadır. Bu yüzden çocuklar adına verilecek desteklerin her türlü el konmadan muaf olduğu bilinmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 23:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER