Yükseköğretim Kurulu’ndan Önemli Karar!

Üniversitede öğrenim gören öğrenciler, isterlerse akademik takvimin bahar döneminde kayıtlarını dondurabilecek. Dondurulan bu süre, azami süreden sayılmayacak.

Yükseköğretim Kurulu’ndan Önemli Karar!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK); Corona virüsünün yayılma riski nedeniyle alınan yeni kararı açıkladı. Üniversitede öğrenim gören öğrenciler, isterlerse akademik takvimin bahar döneminde kayıtlarını dondurabilecek. Dondurulan bu süre, azami süreden sayılmayacak.

1 Nisan 2020 tarihi itibariyle üniversite öğrencileri için kayıt dondurma ve erteleme hakkı tanıyan YÖK alınan yeni kararı şu şekilde belirtti; ''Corona virüsü hastalığının yayılması sebebiyle lisans, önlisans ve lisansüstü düzeyde eğitim gören öğrencilerin talep etmeleri halinde bu eğitim ve öğretim yılı için bahar döneminde kayıtlarını dondurabilmelerine, tez savunma ve yeterlik sınavlarının ise denetlenebilir olma ve “kayıt altına alınılması şartıyla" video konferans gibi dijital imkanlar dahilinde yapılabilmesine olanak sağlandı.''

Rektörlüklere gönderilen yazıda, yeni tip corona virüs hastalığının yayılması sebebiyle üniversitelerde bu eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmaması yönünde alınan karar hatırlatıldı. Bu kapsamda üniversitelerde eğitimin, uzaktan, açık ve dijital öğretim yöntemleri ile yapılmasına ve derslerin teorik bölümleri için teknik yetkinliği olan üniversitelerin uzaktan ve dijital olarak yapmasına karar verildi.

YÖK, öğrencilerin mağduriyetlerini giderecek

Corona virüs nedeniyle ailelerinin yanına dönen ve bulundukları yerlerde internet erişimi, bilgisayar temini gibi olanakları sağlamakta zorlandıklarını belirten bazı öğrenciler, YÖK'ten, uzaktan katılım sağlayamadıkları bazı dersler nedeniyle mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Yükseköğretim Kurulu'nun yaptığı toplantıda, Corona virüsünün bahar dönemi eğitimi başladıktan sonra ortaya çıkması ve bazı öğrencilerin uzaktan öğretime devam etme imkanlarının olmadığı da göz önünde bulundurularak bazı husularda yeni kararlar alındı.

Lisansüstü eğitim alan öğrenciler için de geçerli olan bu karar ise şu şekilde; lisansüstü eğitimde tez aşamasında olan öğrencilerin tez döneminde öğretimlerine uzaktan devam edebilmelerine ya da kayıt dondurma işleminden yararlanıp yararlanamayacaklarına, tez danışmanının onayı alınarak üniversite yönetim kurulu karar verecek.

Bu süreçte, tez döneminde olup azami süresi biten öğrenciler için ise eğitimlerine ara verilen süre kadar ilave süre verilecek.

Sınav tarihlerine Corona virüsünün ilerleme sürecine göre karar verilecek

Tezlerin teslim edilişi, savunma süreci ve yeterlik sınav tarihlerinin belirlenmesinde Corona virüsünün yayılma süreci ve öğrencilerin şartları dikkate alınacak.

YÖK, tez öğrencilerinin savunma ve yeterlik sınavlarının dijital imkanlar ile yapılmasında video konferans ve diğer canlı bağlantı teknolojilerinin kullanılabileceğini belirtti. Bununla birlikte tez öğrencilerinin de lisans öğreniminde olduğu gibi isterlerse erteleme ve kayıt dondurma imkanından da yararlanılabileceğine karar verdi. YÖK'ün kararları, 2019-2020 akademik yılının bahar dönemi ile sınırlı kalacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER