YKS açıklaması ile gündem olan Ece Üner

YKS tarihi ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Temmuz’a alınan YKS tarihinin yeniden Haziran’a çekilmesi büyük bir tartışma yarattı.

YKS açıklaması ile gündem olan Ece Üner

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) tarihi ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Temmuz’a alınan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) tarihinin yeniden Haziran’a çekilmesi büyük bir tartışma yarattı. Bu konuda yapılan haberler de YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) adayları tarafından yakından takip ediliyor. Dün akşam haber sunucusu Ece Üner tarafından yapılan açıklama, Twitter’da gündem oldu. Sosyal medyada büyük desek bulan bu açıklama YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) tarihleriyle ilgili sunucunun kendi kişisel ve samimi yorumuna dayanıyor. Ayrıca gençlere Farsça anlamı olan hazine benzetmesi de yapan Üner’in açıklaması ise şöyle.

İki kere sınav tarihi değişti

Ece Üner, sınav tarihleriyle ilgili haberleri verirken kendisinin doğum tarihinin de 1981 olduğunu söyledi. Bilindiği gibi 1998 doğumlular, lise sınavlarına 1995 senesinde girmişti. Ancak sınav sorularının çalınması haberlerinden sonra, sınav anindeniptal olmuş ve bir kez daha tekrarlanmıştı. Bu durum lise adayı olan öğrenciler de bir travma etkisi yarattı. Ama 1981 doğumluların talihsizliği bununla da bitmedi.

1999 senesinde üniversite sınavından bir gün önce yine soruların çalındığı iddiası gündeme geldi. Üniversite sınavı da ileri bir tarihe ertelendi. Ama bütün planlarını sınav tarihine göre yapan üniversite adayları öğrenciler, bu konuda da büyük bir mağduriyet yaşadı. Bu olay da kendileri için bir travmayla sonuçlandı. İşte bu durum Ece Üner’i de etkilediği için hala haftada en az bir kere sınav ertelenmesi ile ilgili rüya gördüğünü belirtti.

Sınav tarihi travması

Ece Üner’in açıklamaları hem 1981 doğumlu olan herkesin anılarını tekrar hatırlattı, hem de şimdiki üniversite adaylarını etkiledi. Bu açıklamalar kısa bir sürede sosyal medyada yer aldı ve yayılmaya başladı. Bir süre sonra Twitter’da en çok yorum yapılan haberlerden birisi oldu. Ayrıca diğer sosyal medya araçları ile de Ece Üner büyük bir destek aldı. Sınav tarihinin iki ay içerisinde iki kez değişmesi bütün üniversite adaylarını etkiledi ve büyük bir tepki topladı. Olayın yankıları hala hissediliyor. Üniversite adayları yeni habere alışmaya çalışırken aynı zamanda konsantrasyonunu kaybetmemek için çalışıyor. Sınav günü hem korkuyla hem de heyecanla bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 00:41
YORUM EKLE