Uzaktan Eğitim Başladı, İşte en çok merak edilenler

Türkiye, koronavirüsle mücadele kapsamında bugün itibarıyla örgün öğretime ara vererek uzaktan eğitim sistemine geçti. İşte uzaktan eğitime dair en çok sorulan sorular ve cevapları.

Uzaktan Eğitim Başladı, İşte en çok merak edilenler

Türkiye, Covid-19 ile mücadelede sosyal mesageyi koruyabilmek için bugün itibariyle örgün öğretimi durdurarak uzaktan eğitime geçti. Geride bıraktığımız birkaç saatler itibarıyla milyonlarca öğrenci uzaktan eğitime başlamış bulunuyor. Bu makalemizde, uzaktan eğitim ile ilgili en sık sorulan soruları yanıtlamaya çalışıyoruz.

Çin'in Wuhan kentinde patlak veren ve kısa bir süre içerisinde bütün dünyaya yayılan küresel salgın koronavirüs, Türkiye'deki sosyal yaşamı da bşrçok açıdan olumsuz etkiledi. Covid-19 ile mücadele kapsamında yetkililerde ülke çapında birçok önlem aldı ve almaya devam ediyorlar. Eğiytim hayatında ki ilk önlemlerden biride ülke genelindeki tüm okulların geçici bir süre tatil edilmesiydi.

Ülkemizde ki tüm öğrenciler, Covid-19 virüsü ile mücadele kapsamında geride bıraktığımız haftayı evlerinde geçirdiler. Yetkililer, yaptıkları bildiride ilkokuldan üniversitelere kadar bütün eğitim kademelerinin uzaktan eğitimin sistemine geçerek işlevlerine devam edeceklerini açıkladı.Milli Eğitim Bakanlığı

Uzaktan eğitim nedir? Nasıl gerçekleştirilecek?

Uzaktan eğitim Covid-19 salgını sebebiyle evinde kalan öğrencilerin, eğitim hayatlarından uzaklaşmamaları için hayata geçirildi. Milli Eğitim Bakanlığı liderliğinde başlatılan bu sürecin ne zaman ereceği hakkında ise henüz bir bilgi bulunmamakta. Bu süre zarfında öğrencilertelevizyon ve internet aracılığıyla eğitim hayatlarına devam edebilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın oluşturduğu haftalık müfredata erişebilmek için buraya tıklayabilirsiniz.. Verdiğimiz bağlantı ile 1. sınıftan 12. sınıfa kadar bütün ders programlarına ulaşabilirsiniz.

EBA TV

Uzaktan eğitimde yoklama alınacak mı?

Örgün öğretimde öğrenciler, okullarda işledikleri her ders için yoklamaya tabi oluyorlardı. EBA kapsamında gerçekleştirilen uzaktan eğitimde ise yoklama söz konusu olmayacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, maksatlarının öğrencilerin daha çok öğrenmesi ve kendini geliştirmesi olduğunu belirterek yoklama yapılmayacağını belirtti. Öğrencilerin uzaktan eğitim sırasında derslerden soğumamasını arzu ettiklerini söyleyen Bakan Selçuk, 23 Mart'ta yüzyüze okulda işlenecek olan derslerin uzaktan eğitim sisteminde yer alacağını belirtti.

Uzaktan eğitimde teneffüs var mı?

Tenefüsler ise örgün öğretim sisteminden farklı bir şekilde olacak. Öğrenciler, okullarda 40, 45 dakika ders işleyerek 10 dakikalık teneffüsler yapıyorlardı. Uzaktan eğitimde ise dersler 20'şer dakikalık periyotlar halinde işlenecek. Dersin akabinde ise 10 dakikalık tenefüs arası veriliyor ve devamında yine 20 dakikalık bir ders daha yapılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı

Uzaktan eğitim sisteminde sınav yapılacak mı?

Uzaktan eğitim sisteminde şu an için sınav yapılıp yapılmayacağı hakkında bir açıklama gelmedi. Bunun nedeni ise bu sürecin ne kadar süreceğinin bilinmemesidir. Ancak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınav yapılması durumunda da soruların öğrencilerin örgün öğretim esnasında işledikleri konulardan çıkacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 21:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER