Türkiye’nin En İyi Liseleri 2021 ve Taban Puanları

Öğrencilik hayatının ilk 8 yılından sonra gidilmesi gereken liseler öğretim sistemine ve başarı puanlarına göre farklılıklar göstermektedir. Birçok öğrencinin geleceği için önemli bir basamak olan liseler ve taban puanları sizler için listelendi. Öğrencilerin merak konusu olan Türkiye’nin en iyi liseleri 2021 ve taban puanları listesi…

Türkiye’nin En İyi Liseleri 2021 ve Taban Puanları

1) Galatasaray Lisesi

Türkiye’nin en köklü ve en kaliteli liselerinden birisi olan Galatasaray Lisesi 1481 yılında Beyoğlu’nda kurulmuştur. O dönemler Osmanlı Devleti’nde eğitim veren kurum günümüzde oldukça başarılı ve kaliteli bir lise olarak dikkat çekmektedir. Türkiye’nin en iyi liseleri arasında ilk sırada yer alması da bu başarısının ne kadar üstün olduğunu kanıtlar niteliktedir. Fransızca eğitim verilen lisede edebiyatçı ve yazar olarak birçok kişi eğitim görmüştür. Reşat Nuri Güntekin, Haldun Dolmen ve Candan Erçetin gibi birçok ünlü ve başarılı isimlere bünyesinde yer vermiştir. Lisenin taban puanı ise 498 puan gibi yüksek bir ortalamaya sahiptir. 500 puan üzerinden en az 498 puan alan öğrenciler bu liseye girmeye hak kazanmaktadırlar.

2) Kadıköy Anadolu Lisesi

1955 yılında Kadıköy Maarif Koleji adı altında kurulmuştur. Sayısal olarak öğrencilere verilen dersler yabancı dilde öğretilmektedir. Türkçe, Coğrafya ve Tarih dersleri Türkçe olarak okutulmaktadır. Nitelikli öğretmen kadrosu ile Türkiye’nin en prestijli okulları arasında yer almaktadır. Okul konum olarak ise oldukça lüks ve kaliteli bir semt olan Moda’da yer almaktadır. Başarılı bir eğitim kurumu olan Kadıköy Anadolu Lisesi, Türkiye’nin en iyi liseleri 2021 sıralamalarında üst sıralarda kendisine yer bulmaktadır. 470 taban puanı ile bu liseye giriş yapmak mümkündür.

3) Darüşşafaka Lisesi

Türkiye’deki en eski liselerden birisi olarak dikkat çekmektedir. 1863 yılında kurulan ve birçok kişinin başarılı bir hayat elde etmesinde önemli bir noktaya sahip olan Darüşşafaka Lisesi İstanbul’un en iyi liseleri arasında belirtilmektedir. Kaliteli eğitim kadrosu ve köklü tarihi ile birçok kişinin tercihleri arasında yer alan lise öğrencilerin tam burslu olarak okuduğu bir lisedir. Lise konum olarak ise İstanbul Maslak’ta yer almaktadır. Burslu olarak kazanılabilen lisede puan sisteminden ziyade girilecek olan bursluluk sınavları ile giriş sağlanmaktadır.

4) Kabataş Erkek Lisesi

İstanbul’un Beşiktaş semtinde yer alan lise kaliteli kadrosu ile yıllardır en çok tercih edilen liseler arasında yer almaktadır. Başarılı birçok kişinin eğitim hayatına dokunmuş olan Kabataş Erkek Lisesi Özdemir Asaf, Süleyman Seba gibi birçok isime ev sahipliği yapmıştır. Beşiktaş Spor ve Futbol Kulübü’nün efsanevi isimlerinden olan Süleyman Seba bu liseden mezun olduktan sonra Beşiktaş Kulübü için birçok çalışmada bulunarak başkanlığını da yürütmüştür. Merkezi sınavlar üzerinden en az 489 puan almak gerekmektedir. Taban puanları arasında en yüksek orana sahip liseler arasında yer almaktadır.

5) Aydın Fen Lisesi

Aydın Fen Lisesi’nden mezun olan öğrenciler üniversite hayatlarında ve üniversite hayatları sonrasında girdikleri işlerde elde ettikleri başarılar sayesinde lisenin adının ülke genelinde duyulmasını sağlamıştır. Kaliteli kadrosu ve başarılı öğrencileri ile örnek gösterilen liseler arasında yer almasıyla birlikte birçok yarışmada ve turnuvalarda birinci olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Taban puanları 2021 sıralamasında 488 puan ile yer almaktadır.

6) Ankara Fen Lisesi

1964 yılında Çankaya semtinde açılan Ankara Fen Lisesi özellikle yetiştirmiş olduğu bilim insanları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Eğitim kadrosu ve bulunduğu konum itibariyle birçok başarının mimarı konumundadır. Ankara Fen Lisesi’ne girmek isteyen bir öğrenci en az olarak 490 puan almak zorundadır. Türkiye’deki en iyi liseler 2020 sıralamasında birinci olan lise başarılarına kaldığı yerden devam etmektedir.

7) Çapa Fen Lisesi

500’den fazla öğrenciyi bünyesinde barındıran lise I. Abdulmecid döneminde açılmıştır. Günümüzde ülkenin her yerinde onlarca öğretmen liseleri bulunurken Çapa Fen Lisesi ülkemizin ilk öğretmen liselerinden birisidir. Çapa Fen Lisesi’nde eğitim görmek isteyen bir öğrenci en az olarak 481 puan almak zorundadır. Kaliteli eğitim hizmeti ile birçok başarılı öğrencinin güzel bir yaşam sürmesinde ön ayak olmuştur.

8) Erbakır Fen Lisesi

Denizli’de yer alan Erbakır Fen Lisesi Türkiye’nin en iyi liseleri arasında yer almaktadır. Birçok sayısal derste bölge birinciliğini elinde bulunduran Erbakır Fen Lisesi 1996 yılında kurulmuştur ve Kimya, Biyoloji ve Matematik dallarında önemli başarılara sahiptir. Türkçe dışında İngilizce ve Almanca eğitim de veren lisede eğitim görmek için 486 puan almak gerekmektedir.

9) Cağaoğlu Anadolu Lisesi

1850 yılında eğitim hayatına başlayan lise Türkiye’nin en iyi on lisesi arasında yer almaktadır. Lise taban puanları olarak da üst sırada yer alan lisede eğitim görebilmek için en az olarak 479 puan alınması gerekiyor. İstanbul’da yer alan bu lise kaliteli bir eğitim sunmaktadır.

10) İstanbul Erkek Lisesi

Fatih semtinde bulunan lise hem sayısal hem sözel hem de dil eğitimi verilmektedir. Taban puanı 492 olan lise köklü geçmişi ile birçok kişinin tercihlerinden olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2020, 18:23
YORUM EKLE