TRT EBA TV Frekans Ayarları Nasıl Yapılır?

Koronavirüs sebebi ile eğitime ara verilmesinin ardından salgın tehlikesi geçene kadar uzaktan eğitim sistemine geçildi.İşte uzaktan eğitim sistemi ile ilgili detaylar.

TRT EBA TV Frekans Ayarları Nasıl Yapılır?

İlkokul, ortaokul ve liselerde COVID-2019 salgını nedeniyle ara verilen eğitim uzaktan devam edecek. Milli Eğitim Bakanlığı TRT bünyesinde 3 yeni EBA TV eğitim kanalı açtı. Bu kanallarda eğitime 23 Mart 2020'de başlanacak. Peki TRT EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır, EBA TV ders programı nedir? Yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2'nin sebep olduğu salgın hastalık COVID-2019, ülkemizde en çok eğitim sistemini etkisi altına aldı.

Öğrenciler, salgın hastalık tehlikesi ortadan kalkana dek evlerinde kalmaya gerektiğini söylerken MEB, uzaktan eğitim sistemlerinifaaliyete geçirdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT'ye bağlı olan EBA TV'ler aracılığıyla televizyondan ders yayınlarının yapılacağı haberini duyurdu ve sürecin nasıl işleyeceğne dair detayları aktardı.

TRT EBA TV frekansları ve EBA TV'de işlenecek ders programlarıda belirtildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamalarına göre yayınlar 3 ayrı kanaldan, 6 farklı frekans ile öğrencilerle buluşacak. Bu kanallardan 3'ü HD, 3'ü SD kalitesinde yayınlar verecek. Böylece HD kanallara uyumlu olmayan TV'lerde bile dersler rahatlıkla takip edilebilecek.

Peki EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır? EBA TV ders programı nedir? işte cevapları:

eba dersler

TRT EBA TV Frekansları nasıl ayarlanır?

 • Televizyon kumandasında bulunan Menü düğmesine basın.
 • Karşınıza çıkan menüden uydu listesi seçeneğini seçin.
 • Manuel kanal arama sekmesine gelin.
 • Karşınıza çıkan ekranda TRT EBA TV frekans bilgilerini girin.
 • TRT EBA frekans bilgileri:
  • Uydu: TURKSAT
  • Kanal: TRT Eğitim HD/1/2/3
  • Frekans: 12083 H 13750

Frekans bilgilerini girdiğinizde Uçan Kuş TV karşınıza çıkacak. Merak etmeyin, kanal listesinde TRT EBA TV'yi görüyorsanız işlemleri doğru bir şekilde yaptınız demektir.

NOT: Manuel bir şekilde kanal ekleme işlemi televizyonunuzun markasına göre farklılık gösterebilir. Menülerin ve sekmelerin isimlerinde farklılıklar yaşanabilir, ancak yapılan işlemler temel olarak yukarıda anlatılan şekildedir.

TRT EBA TV Ders programı:

Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un evle okulun arasındaki farkı bildiklerini ve öğrencilerin evde aynı dikkatle dersi dinleyemeyeceklerini belirtti. Bu yüzden dersler okuldaki gibi 40’ar dakika değil. 20’şer dakikalık dersler yapılacak. İlkokulortaokul ve liselerin programlarını paylaşan Selçuk, dersleri kaçırabilecek öğrencileri de unutmamış. Programa tekrar dersleri de eklenmiş.

EBA TV ilkokul programı:

eba ilkokul

EBA TV ortaokul programı:

eba ortaokul

EBA TV lise programı:

eba lise

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin hepsi, yukarıdaki ders programını dikkate alarak eğitimlerini sürdürmek durumundalar. COVID-2019 salgın durumu geçene kadar eğitimler uzaktan devam edecek. Bu süre zarfında tüm öğrenci arkadaşlarımıza derslerini vaktinde takip etmelerini tavsiye ediyor, başarılar diliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 18:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER