Milli Eğitim Bakanlığı’ndan çocuklar için yeni bir düzenleme!

Milli Eğitim Bakanlığı 23 Mart itibariyle öğretmen, öğrenci ve veliler için eğitim adresi olarak kullanılan Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) yeni bir özellik getirdiğini dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan çocuklar için yeni bir düzenleme!

Milli Eğitim Bakanlığı 23 Mart itibariyle öğretmen, öğrenci ve veliler için eğitim adresi olarak kullanılan Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) yeni bir özellik getirdiğini dile getirdi. Sınava hazırlık gibi içerikleri için ‘teneffüs zamanı’ da eklediğini açıkladı. Teneffüs zamanında yapılacak şeylere oyun, gezi ve okuma kitaplığının eklendiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, herkesin derin nefes almaya hakkının olduğunu belirtirken aynı zamanda çocukların da bir teneffüs zamanı olması gerektiğini ekledi. Teneffüs zamanı yapmanın önemli olduğunu vurgularken sanal teneffüs yapmanın da önemli olduğunu söyledi.

Ana sayfada teneffüs zamanı adlı isimle 3 uygulamadan oluşturulan sistem öğrencilerin eğitimine sunuldu. İlk uygulamada ‘GriCeviz’ adlı bir zeka geliştirme oyunu sunuluyor. Bir diğerinde ise öğrenciye kitap zenginliği sunacak bir kütüphane şeklinde ‘Sen Yeter Ki Okumak İste’ adlı başlık yer alıyor. 3. uygulama ise öğrencilerin evden çıkmadan gezebilecekleri sanal müzelerden oluşuyor.

Öğrencilere farklı deneyimler sunuyor

‘GriCeviz’ oyununda geliştirilen yapay zeka algoritması ile öğrencilerin öğrenme hızını arttıracak farklı oyun seçenekleri sağlanıyor. Bu sayede öğrenciler güçlü ve zayıf yönlerini kolaylıkla tespit edebiliyor. Oyunu oynayan öğrencinin öğrenme karakteristikleri ortaya çıkarılıyor. Her kullanıcı için farklı deneyimler vermeye olanak sağlıyor.

Tarihi ve kültürel gelişime destek sağlıyor

Öğrencilerin sanal müze kapsamı altında buluşturan bu uygulama öğrencinin tarihi ve kültürel değerler hakkında bilgilerinin gelişimine olanak tanıyor.

Ziya Selçuk, öğrenciler için yazdığı ve 23 Nisan’da yayınladığı ‘İçimdeki Okul Sesleri’ adlı kitabının sesli olarak sunulan versiyonunu da bu alana ekledi. Çocuk ve dünya klasiklerinin de bulunduğu bu alana masal, roman, şiir kitapları da konuldu.

Sanal müzeler kısmına ise Kültür ve Turizm Bakanlığı yönetiminde yapıp hazırladığı ve çeşitli kurumlarında katılımıyla gerçekleşen bir tur hazırladı. Bu sayede birçok sanal müze online olarak seyredilirken aynı zamanda çocukların eserleri daha yakından tanıyıp kavramalarına yardımcı olacağını düşündüğünü söyledi. Saray, cami, kervansaray gibi yapıları detaylı olarak rahatlıkla gezebilecek etkileşimde bulunabilecekler.

Selçuk, çocuklara kültürel ve tarihi gelişim sağlaması bakımında büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Bu gelişme ile çocuklar artık ‘teneffüs zamanı’ adlı uygulamada mola verip farklı uygulamaları keşfedebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER