Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan beklenen haber geldi

20 Haziran 2020’de yapılacak olan sınav için Ziya Selçuk’tan beklenen haber geldi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan beklenen haber geldi

Tüm dünyayı etkisi altına alana korono virüsünün ülkemizdeki ilk vakalar görülmeye başlandığı andan itibaren virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla pek çok önlemler alınmaya başlandı. Bu önlemlerden biri de Mart ayının üçüncü haftası ile birlikte okullar erken tatil dönemine girmesiydi. Bu dönemde yapılacak olan LGS (Liselere Geçiş Sınavı) için  nasıl bir yöntem izleneceği hem öğrenciler hem de eğitimciler için merak konusu olmuştu. 20 Haziran 2020’de yapılacak olan sınav için Ziya Selçuk’tan beklenen haber geldi

LGS süreci nasıl gerçekleşecek?

Korono virüsünden dolayı eğitim öğretime verilen arada Bakan Ziya Selçuk; LGS (Liselere Geçiş Sınavı) için beklenen açıklamaları katıldığı canlı yayın programında  yaptı.

20 Haziran 2020’de olacak olan LGS (Liselere Geçiş Sınavı),öğrencilerin kendi okullarında gireceği bir sınav olacak ve 45 dakikalık bir aradan oluşan 2 oturumlu bir sınav olacak . Ara sırasında öğrenciler sınav oldukları okulun bahçesine çıkacaklar. Öğrencilerin okul bahçesine çıkmasına karşın veliler okul bahçesinde beklemeyecek.

Sınav sırasında  gözlemcilik yapan tüm öğretmenlere ve sınava girecek olan tüm öğrencilere ücretsiz dezenfektan ve ücretsiz maske dağıtımı yapılacak ve sınav yerleri de dezenfekte edilecek. Bu dönemde sınava giriş kimlikleri için fotoğraf çekiminde zorluk çekileceği için fotoğraf zorunluluğu bu yıl olacak sınava mahsus zorunlu olmayacak

Çalışma paketi öğrencilerin erişimine açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, her yıl sınava hazırlanan öğrenciler için okullara sınava hazırlık kitapçıklarını düzenli olarak gönderirdi. Bu yıl her ay yayımlanan örnek sorular kitapçığı korona virüsü pandemisi nedeni ile ayda iki kez sunulmaya başlandı. Sınava hazırlanan 8. sınıf öğrencileri için tamamı 1. dönem kazanımlarından oluşan bir destek paketinin hayata geçtiği kaydedilmişti . Bu destek paketinin ilk paketi olan Nisan ayı çalışma paketi, 16 Nisan’da 516 sorudan oluşan bir destek paketiydi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; bin soruluk Mayıs ayı çalışma paketinin de öğrencilerin erişimine açıldığını belirtti . Böylece açıklanan son durumda toplamda bin beş yüz on altı soruluk bir çalışma paketi öğrencilere sunuldu. Ziya Selçuk, sosyal medya hesabı Twitter’dan da ‘’ Merak etmeyin , bu süreçte hep yanınızdayız’’ paylaşımında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER