İstanbul’daki En İyi Devlet Üniversiteleri – Taban Puanları

Birçok insanın hayatının geri kalanını belirlediği üniversiteler farklı dalları ve bölümleri ile öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda İstanbul’daki en iyi devlet üniversiteleri sıralamasında taban puanları da inceledik. İşte İstanbul’da yer alan en iyi devlet üniversiteleri listesi…

İstanbul’daki En İyi Devlet Üniversiteleri – Taban Puanları

1) Galatasaray Üniversitesi (324 – 520)

Galatasaray Üniversitesi İstanbul’da ve Türkiye’de yer alan en iyi devlet üniversiteleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Ortaköy’de bulunan üniversite Türkiye’de yabancı dil eğitimi olarak Fransızca eğitim veren tek üniversite olarak dikkat çekmektedir. Taban puanları açısından da yüksek olan üniversite yıllar içerisinde birçok başarılı kişiye ev sahipliği yapmıştır. Diğer üniversitelere göre farklı bir öğrenci alımına sahip olan Galatasaray Üniversitesi İstanbul’daki en iyi devlet üniversiteleri arasında liderlik koltuğunda oturmaktadır.

2) İstanbul Teknik Üniversitesi (310 – 500)

İstanbul Teknik Üniversitesi dünyanın en eski 5.üniversitesi konumunda yer almaktadır. Türkiye’de başarı sıralamasına göre 1.sırada yer almaktadır. 1173 yılında kurulmuş olan bu üniversite İstanbul’daki en iyi devlet üniversiteleri arasında önemli bir noktaya sahiptir. Türkiye’nin birçok başarılı mühendisi bu üniversiteni çatısı altında eğitim görmüştür. İTÜ makine, bilgisayar ve mimarlık üniversitenin en çok başarı edindiği bölümlerdendir.

3) Boğaziçi Üniversitesi (349-549)

Kısa adı BOUN olan Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’de kurulan ilk devlet üniversitesidir. Başarılı bilimsel çalışmaları ve araştırmaları ile ülkemizin birçok yeniliğinde önemli bir noktayı temsil etmektedir. Mükemmeliyetçi bir anlayışa sahip olan BOUN İstanbul’daki en iyi devlet üniversiteleri arasında yer almaktadır. BOUN yabancı dil eğitimi olarak da İngilizce eğitimi tercih etmektedir. Oldukça özgür bir eğitim anlayışına sahip olan Boğaziçi Üniversitesi yıllar içinde ülkemize damga vurmuş olan birçok başarılı isimlere de eğitim vermiştir. Teknolojik ve bilimsel açıdan birçok yenlikler BOUN tarafından gerçekleştirilmiş olup bu durum taban puanları kısmına da yansımıştır.

4) Marmara Üniversitesi (340 – 530)

Dört farklı dilde eğitim veren Marmara Üniversitesi bünyesinde toplamış olduğu tıp, eczacılık, iletişim, diş hekimliği, mühendislik ve iktisadi bilimler fakülteleri ile birlikte Türkiye’nin önde gelen yükseköğrenim kurumlarından bir tanesi olmayı başarmıştır. İstanbul’daki en iyi devlet üniversiteleri arasında olmasının yanı sıra ülkenin de en başarılı kurumlarından bir tanesidir. Taban puanları olarak da birçok diğer devlet üniversiteleri gibi oldukça yüksek olan Marmara Üniversitesi en çok dile sahip üniversite olarak da dikkat çekmektedir.

5) İstanbul Medeniyet Üniversitesi (320 – 490)

2010 yılında kurulmuş olan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Anadolu yakasında yer almaktadır. Yeni kurulan devlet üniversiteleri arasında yer almasının yanı sıra İstanbul’daki en iyi devlet üniversiteleri arasında da bulunmaktadır. Yeni kurulmuş olmasına rağmen başarılı bir ortalamaya sahip olan kurum son yıllara en çok tercih edilen üniversiteler arasına da adını yazdırmayı başarmıştır. Girişimci bir ruha sahip olmak isteyenlerin bolca tercih ettiği kurum aynı zamanda da araştırma odaklı bir eğitim gütmektedir. Taban puanları olarak listede yer alan diğer üniversitelere göre biraz daha aşağıda olmasının sebebi ise yeni kurulmuş olmasıdır.

6) Türk – Alman Üniversitesi (330 – 479)

İstanbul devlet üniversiteleri içerisinde yer alan Türk – Alman Üniversitesi uzun süreli kariyer planlamaları yapan kişiler için oldukça gözde bir kurumdur. Taban puanları olarak bakıldığında ise diğer üniversiteler göre daha uygundur. Eğitim dili olarak İngilizce ve Almanca olarak verilen öğretim bilgileri ise öğrencilerin birçok farklı alanda başarılı olmalarını hedeflemektedir. Dil hazırlık sınıfları içerisinde Almanca bilmeyen öğrenciler için 1 yıllık Almanca hazırlık dönmeleri bulunmaktadır.

7) Yıldız Teknik Üniversitesi (274 – 468)

Türkiye’nin en iyi ve en köklü üniversiteleri arasında yer almaktadır. Uzun yıllar boyunca eğitim hayatını sürdüren üniversite ülkemiz için çok önemli bir yükseköğrenim kurumudur. İstanbul devlet üniversiteleri taban puanları arasında hem en düşük hem de en yüksek orana sahiptir. Tercih edilecek bölüme göre ve eğitim alınmak istenen dile göre farklılık gösteren Yıldız Teknik Üniversitesi taban puanları farklılığını ortaya koymuştur. Topluma duyarlı, topluma faydalı ve tamamen saygılı birer insan yetiştirmek hedefi güden üniversite başarı olarak da birçok alanda adından söz ettirmeyi başarmıştır.

8) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (259 – 427)

1882 yılında kurulmuş olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi adından da anlaşılacağı üzere tamamen güzel sanatlar eğitimi veren bir kurumdur. Resim, mimari gibi birçok sanat alanlarında eğitim veren kurum fen-edebiyat fakültesi içerisinde de eğitim vererek yazılı ve sözlü sanatlar üzerinde durmaktadır. Sanayi-i Nefise adıyla kurulan üniversite 2003 Aralık ayında alınan karar ile birlikte bugünkü adına kavuşmuştur. Kaliteli bir sanat eğitimi almak isteyenlerin başvurduğu kurumların başında gelmektedir.

9) Sağlık Bilimleri Üniversitesi (238 – 504)

Sağlık alanında yer alan standartların üst noktalara taşınmasını hedefleyen üniversite Mekteb-i Tıbbiye-i Şâhâne adıyla kurulmuştur. İçerisinde yalnızca sağlık alanları ile ilgili eğitim verilen kurum mükemmellik ve evrensellik misyonu ile hareket etmektedir.

YORUM EKLE