En İyi 4 Yaş 5 Yaş Hikâye Kitapları

Aileler çocuklarının gelişimlerini tamamlamak adına hikâye kitapları gibi birçok yararlı yöntemlere başvurmaktadır. Bu yöntemler arasında sizler için dünyanın en iyi hikâye kitaplarını inceledik ve maddeler haline getirdik. İşte en iyi 4 yaş 5 yaş hikâye kitapları listemiz…

En İyi 4 Yaş 5 Yaş Hikâye Kitapları

1. Külkedisi

5 yaş hikâye kitapları arasında yer alan bu eser, içerdiği bilgi verici mesajlar sayesinde çocukların gelişimlerine oldukça büyük bir katkısı vardır. Zalim bir anne ve iki kız kardeşinin Külkedisi’ nin zorlu hikâyesini anlatmaktadır. Bir gün düzenlenen baloda güzelliği ile prensin dikkatini çekmektedir. Çok güzel bir maceranın yanı sıra sevgi ve adalet gibi duyguları da oldukça iyi yansıtmaktadır.

2. Kırmızı Başlıklı Kız

En iyi hikâye kitapları arasında yer alan Kırmızı Başlıklı Kız, verdiği mesajlar ile çocukların gelişiminde çok büyük rol oynamaktadır. Kasabanın yardımseveri Kırmızı Başlıklı Kız hasta babaannesine çorba götürmek içine yola çıkmaktadır. Yolda kurt ile karşılaştıktan sonra yoluna kaldığı yerden devam eden Kırmızı Başlıklı Kız, babaannesinin evine geldiğinde farklı görüntü ile karşılaşır. Kurt hain planlar kurarak babaannesinin yerine geçmiştir. Amaçlarına ulaşamayan kurt için son kaçınılmazdır. Yardımseverliğin ve iyi niyetin önemi bu hikâye ile fazlasıyla vurgulanmaktadır.

3. Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler

Ülkede yaşayan kral ve kraliçenin pamuklara benzer bir kız çocuğu dünyaya gelmektedir. Doğumdan sonra erken yaşta ölen eşinden sonra kral, kötü kalpli bir kadınla evlenmektedir. Pamuk Prensesi oldukça fazla kıskanan kraliçe onu öldürmenin birçok yolunu denemek ister. Ancak başarılı olamayan kraliçe için son kaçınılmazdır. 4 yaş için hikâye önerilerinde yer alan bu kitap, birçok bilgi ile çocukların gelişiminde büyük rol oynamaktadır.

4. Heidi

4-5 yaş için hikâye kitapları listesinde yer alan Heidi, günümüzde de hala popülerliğini korumaktadır. Küçük yaşta annesi ve babası vefat eden Heidi Alp Dağlarında büyük babası ile yaşamaktadır. Arkadaşı Peter ile oldukça güzel günler geçiren Heidi mutlu bir şekilde hayatına devam eder. Başına gelen ders niteliğindeki mesajlar sayesinde çocukların ileri hayatlarında sorumluluk sahibi olmalarında büyük payı vardır. Dostluk, arkadaşlık gibi temaları ele alan bu hikâye uzun bir süre daha en iyi kitaplar arasında yer alacaktır.

5. Tilki İle Karga

En sevilen masallar arasında yer alan bu kitap, açgözlülüğün ve kibrin ne kadar kötü bir duygu olduğunu belirtmektedir. Bunun yanı sıra hayvan sevgisini de aşılayan bu hikâye en popüler masallar arasında da zirve isimlerden bir tanesidir. Uyanık tilkinin saf kargaya karşı sergilediği oyunlar ile yemeğine el koymasını konu edinmektedir. Çocukların gelişimleri hakkında çok büyük rol oynayan bu kitap bir sonraki nesilde de anlatılmaya devam edecektir.

6. Kibritçi Kız

5 yaş hikâye kitapları tavsiye listesinde yer alan Kibritçi Kız, teması ve işlediği duygular anlamında çocukların büyümelerinde büyük rol oynamaktadır. Soğukta geçimini kibrit satarak geçiren Kibritçi Kız Noel akşamı sokakta oturmaktadır. Başına gelen talihsizliklerden sonra hayal kurmaya başlar. Hayallerinde sıcak bir evde yemek yediğini anne ve ninesini görür. Daha çok hayal kurmak için kibrit yakan bu genç kız uzun bir hayale dalar. Bu konuda hayal gücünü, hayata karşı sorumlukları iyi niyet gibi daha nice duyguları ele alan bu kitap okurlar tarafından tam not almayı başarmıştır.

7. Tavşan Ve Kaplumbağa

Anne babalar çocukların gelişimlerine katkı sağlamak amacı ile hikâye kitaplarına başvurmaktadır. En sevilen hikâyeler arasında yer alan Tavşan ve Kaplumbağam günümüzde de popülerliğini korumaktadır. Tavşan ve kaplumbağa günün birinde iddiaya tutuşurlar. Aralarında en hızlı hayvanı seçebilmek adın yarışma düzenlerler. Tavşan, kaplumbağayı hafife alarak koşmaya başlar. Aklında yer alan geçerim düşüncesi ile yarışmanın heyecanını kaybeder. Azimle koşan kaplumbağa istediği sonuca ulaşır. Tavşan ise içinde yer aldığı kibir ve küçümseme duygusu ile sonuncu olur.

8. Pinokyo

Dünya hikâye klasikleri arasında yer alan Pinokyo çizgi filmi ve beyaz perdede sunulması ile oldukça büyük ses getirmiştir. Hikâyesi ile anne babaların vazgeçilmez kitapları arasında yer alan bu eser, okul öncesi eğitim aşamalarında da anlatılmaktadır. Yalancılığın ve kötü huyun ne kadar kötü bir durum olduğunu uygun bir dille anlatan bu eser, çocukların gelişiminde de çok büyük katkılar sağlamaktadır.

9. Deniz Kızı

Denizin derinliklerinde yaşayan Deniz Kızı her gece karaya çıkmanın hayalini kurmaktadır. Günlerden bir gün deniz kıyısında dolaşırken bir prens görür. Aralarında doğan ilk aşkın yanı sıra imkânsızlıkları da beraberinde getirmektedir. Babası tarafından oldukça sıkı şekilde korunan Deniz Kızı, aşkının ve hayallerinin peşinden gitmek ister. Hayal kurmanın, sevginin ve sadakatin bir insanın gelişiminde önemli olduğunu vurgulayan bu masal, günümüzde hala en sevilen hikâyeler arasında yer alır.

10. Yalancı Çoban

Köyün birinde şaka yapmayı çok seven bir çoban yaşarmış. Köylülere kötü şakalar yaparak onlara korku salar, daha sonra karşılarında kahkahalara boğulurmuş. Günün birinde yaptığı şakalar gerçeğe dönüşmüş. Köylülerden yardım isteyen çobanın imdadına ise kimse koşmamış. Yalancılığın kötü bir durum olduğunun yanı sıra her şeyin dozunda olması gerektiğini anlatan bu kitap en sevilen masallar arasında yer almaktadır. 4-5 yaş hikâye önerileri arasında da yer alan bu eser, çocukların gelişiminde de çok büyük rol oynamaktadır.

YORUM EKLE