2 Yıllık En İyi Bölümler ve Taban Puanları

Öğrencilerin eğitim hayatlarının son temsilcisi olan üniversiteler içerisinde 2 yıllık ve 4 yıllık olmak üzere ayrılmaktadır. Puan olarak 2 yıllık bölümler daha alt seviyede olmaktadır. 2 yıllık bölüm okumak isteyen öğrenciler için hazırlanan bu listemizde 2 yıllık en iyi bölümler ve taban puanları yer almaktadır. İşte sizler için sıralamış olduğumuz 2 yıllık en iyi bölümler…

2 Yıllık En İyi Bölümler ve Taban Puanları

1) Bilgisayar Operatörlüğü (208 – 238)

Günümüze damga vurmaktan olan bilgisayarların yönetimi ve kullanımı açısından oldukça önemli bir bölüm olan Bilgisayar Operatörlüğü sahip olduğu düşük puanlar ile de birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. 2 yıllık en iyi bölümler içerisinde ilk sırada yer alan bölümün taban puanları ise şehre ve üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Ülkemizde yalnızca Kütahya’da ve Eskişehir’de yer alan bu bölüm zamanla daha da popüler hâle gelmeyi başarmıştır. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi puanı 208 iken Eskişehir Anadolu Üniversitesi taban puanı 238 olarak dikkat çekmektedir.

2) Aşçılık (171 – 394)

Yemek yapma konusunda başarılı olan ve birçok kişi tarafından tercih edilen bir diğer bölüm ise Aşçılık’tır. Aşçılık taban puanları ise yine şehre göre değişiklik göstermektedir. İkinci öğretim olarak okumak isteyen öğrenciler için daha uygun bir puana sahiptir. Ülkemizde yer alan birçok üniversitede aşçılık bölümü bulunmaktadır. 2 yıllık en iyi bölümler listesinde kendisine yer bulan Aşçılık ülkemizde en düşük 171 puan ile dikkat çekmektedir. En yüksek taban puanı ise 394 olan bölüm ülkemizde son yıllarda oldukça popüler hâle gelmiştir.

3) Çağrı Merkezi Hizmetleri (167 – 225)

Son yıllarda oldukça artış gösteren bölüm ülkemizde birçok üniversitede gösterilmektedir. Kaliteli ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan bu bölüm öğrencilere kaliteli bir eğitim sunmaktadır. 2 yıllık en iyi bölümler içerisinde kendisine yer bulan Çağrı Merkezi Hizmetleri ülkemizde en düşük puan olarak 167 puan ile öğrencileri kabul etmektedir. 225 gibi yine oldukça uygun bir puan ile de bu bölüme girmek mümkündür. Farklı şehirlere göre farklılık gösteren bölüm yeni üniversitelerin de açılmasıyla daha fazla artış göstermektedir.

4) Elektrikli Cihaz Teknolojisi (178 – 305)

178 puan ile girebileceğiniz Çankırı Karatekin Üniversitesi Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü son yıllarda tercih edilme oranı artış gösteren bölümler arasında yer almaktadır. Kaliteli eğitim hedefleyen bölüm teknolojinin de gelişmesiyle artış gösteren teknolojik cihazların kullanımı ile ilgili çok detaylı bilgiler vermektedir. Teknolojik alanda ülkemiz adına gelişim gösterilmesi de hedeflenen bölüm 305 puan ile ülke içerisinde bölüm adına en yüksek puana sahiptir.

5) Diyaliz (187 – 337)

Sağlık kuruluşlarında yer alan ve böbrek yetmezliği için icat edilmiş bir cihaz olan Diyaliz makinesinin kullanımı ile ilgili eğitim veren bir bölümdür. Sağlık açısından en iyi eğitimi vermek hedefinde olan bölüm şehre göre puan olarak farklılık göstermektedir. 2 yıllık en iyi bölümler ve taban puanları listesinde önemli bir noktada yer almaktadır. Üsküdar Üniversitesi bu bölüm için öğrencilerden en az 337 puan talep etmektedir.

6) İşletme Yönetimi (201 – 329)

Kurulmuş olan ve kurulacak olan işletmeler ile ilgili en detaylı bilgileri veren bölüm 2 yıllık en iyi bölümler arasında gösterilmektedir. İşletme içerisinde yaşanabilecek her türlü maddi ve manevi sıkıntıların üzerinden nasıl gelineceğini detaylı bir şekilde gösteren İşletme Yönetimi Bölümü şehre göre değişiklik gösteren taban puanları arasında en düşük 201 puan talep etmektedir. 329 puan ise ülkemizde işletme yönetimi eğitimi veren İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından istenmektedir.

7) Fizyoterapi (186 – 366)

İstanbul’da yer alan Bahçeşehir Üniversitesi tarafından 366 puan talep edilen bölüm olan Fizyoterapi sağlık alanında çok önemli bir kısmı temsil etmektedir. Fizik tedavi yöntemleri arasında en başarılı yollardan birisidir. Taban puanları ülke içerisinde değişiklik göstermektedir. KKTC’de yer alan Lefke Avrupa Üniversitesi ise Fizyoterapi bölümü taban puanları için 186 puan talep etmektedir.

8) Gemi İnşaatı (199 – 303)

Özel üniversiteler içerisinde yer alan Gemi İnşaatı bölümü burslu imkânlar sağladığı için oldukça uygun puanlara sahiptir. Denizciliğin piri olan Piri Reis adını taşıyan Piri Reis Üniversitesi % 50 indirimli olarak 199 puan talep etmektedir. Yine aynı üniversite içerisinde yer alan Gemi İnşaatı taban puanları ise % 100 burslu olarak 303 puan üzerinden öğrenci alımını gerçekleştirmektedir.

9) Lojistik (167 – 300)

Ülkelerin dış ülkelerle yaptığı ticaretlerde veya firmaların ithalat ve ihracat işlerinde kullandıkları sektörün adı Lojistik olarak nitelendirilmektedir. Ülkemizde bu eğitimi veren üniversiteler arasında en yüksek taban puanı Beykoz Üniversitesi’ne aittir. 300 puanla eğitim alınabilen bu üniversitede eğitim uzaktan gerçekleştirilmektedir. İş hacmi olarak değerlendirildiğinde de 2 yıllık en iyi bölümler içerisinde yer almaktadır.

10) Medya ve İletişim (169 – 285)

Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim bölümü taban puanı 169 olmakla birlikte ülkemizde en iyi eğitimlerden birisine sahiptir. Düşük puanı sebebiyle de oldukça rağbet gören bölümler arasında yer almaktadır. Gelişen teknoloji ile yaşanan iletişim sıklığı üzerine detaylı eğitimler verilmektedir.

YORUM EKLE