Zoom Programının CEO’su Kullanıcılarından Özür Diledi

Zoom’un kurucusu ve CEO’su olan Eric Yuan, yaşanan gizlilik ve güvenlik sorunlarından dolayı milyonlarca kullanıcısından özür diledi.

Zoom Programının CEO’su Kullanıcılarından Özür Diledi

Bir video konferans programı olan Zoom’un kurucusu ve CEO’su olan Eric Yuan, yaşanan gizlilik ve güvenlik sorunlarından dolayı milyonlarca kullanıcısından özür diledi.

Çarşamba günü Zoom uygulamasının bloğunda ”Kullanıcılarımıza Mesaj” adlı blog yazısını yayınlayan Eric Yuan; programın kullanımının Corona virüsü sebebiyle ön göremedikleri şekilde arttığını belirtti.

Kullanıcılarımızın, topluluğun ve kendimizin gizlilik – güvenlik konularındaki beklentilerini karşılayamadığımızın farkındayız diyen Yuan; bunun için çok derin bir üzüntü içerisinde olduğunu söyledi.

Bu duruma çözüm olarak Yuan; önümüzdeki 90 gün boyunca Zoom uygulamasına yeni özellikler ekmeleyi bırakacak ve bunun yerine yalnızca gizlilik sorunlarını ele almaya odaklanacak. Şirket ayrıca, resmi makamlardan veri veya içerik taleplerini detaylandıran Facebook, Google ve Twitter gibi teknoloji devleri tarafından periyodik olarak paylaşılanlara benzer bir şeffaflık raporu yayınlayacak.

Corona virüsü Zoom’a akın ettirdi

Corona virüsü  salgını sebebiyle evlerinde vakit geçirmek zorunda olan milyonlarca insan; toplu görüşme imkanı tanıyan özellikleri ve kullanışlılığı ile övgü alan Zoom programına akın etti. Yuan, Zoom’un Mart ayında günlük 200 milyon katılımcıyı geçtiğini söyledi.

İnsanlar bu dönemde, doğum günü partilerinden dini etkinliklere kadar neredeyse her şey için bu video konferans uygulamasını kullandı. Ancak kullanıcı sayısındaki beklenmeyen ani artış, şirketin hızlı bir şekilde özellikle güvenlik ve gizlilik konusunda yaşanan birçok sorunla uğraşmasına neden oldu.

Bu hafta New York Başsavıcıs ve FBI’ın yetkin isimleri tarafından denetlenen Zoom, veri platformundaki şifrelemenin profesyonelliği ve düzeyi hakkında güvenlik alanında uzman insanların sorularıyla mücadele etti. İki yıl önce devre dışı bırakılmış olan eski bir özelliğin bazı kullanıcıların verilerini Facebook platformu ile birebir paylaşması nedeniyle Zoom’a dava açıldı.

Platformundaki tüm içeriğin yalnızca katılımcılar tarafından görülebileceği anlamına gelen “Tüm toplantılar için uçtan uca şifreleme” sunduğu yönündeki yanıltıcı iddiasından dolayı da özür dileyen Zoom; sorunlarını gidermek ve uygulamayı daha güvenli bir hale getirmek için aralıksız çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Zoom’un Ürün Sorumlusu ünvanına sahip Oded Gal, Çarşamba günü yayınladıkları blog yazısında; Müşterilerilerini aldatmak niyetinde olmadıklarını ancak genel-geçer olarak kabul edilen ”uçtan uca şifreleme tanımı” ve onun kullanış şekli arasında tutarsızlık olduğunun farkında olduklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 21:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER