Yunanistan Dışişleri Bakan'ının açıklamalarına Türkiye'den tepki geldi

Yunan Dışişleri bakanının sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlara tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy söz konusu açıklamaların Yunanistan'ın takip ettiği tutarsız, hukuk dışı ve gayriinsani politikaların kanıtı olduğunu ifade etti.

Yunanistan Dışişleri Bakan'ının açıklamalarına Türkiye'den tepki geldi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın sosyal medyadaki açıklamalarına tepki göstererek söz konusu açıklamaların, bu ülkenin izlediği tutarsız, hukuk dışı ve gayriinsani politikaların somut kanıtı olduğunu bildirdi. Dış İşleri Bakanlığı Sözcü’sü Aksoy, Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’ın twitter’da yer alan açıklamalarına yanıt verdi.

Aksoy Yunanistan’ın kapısına gelen göçmenlere insan değil de sanki düşman muamelesi yapması, kadın, çocuk ayırt etmeden üzerlerine gaz bombası, kurşun ve tarım ilaçları sıkması, gelinen bu noktada bizlere Nazi uygulamasını hatırlatmaktadır. Ayrıca sınırı geçmek isteyen göçmenlerin paralarını ve eşyalarını gasp ederek tekrar Türkiye’ye gönderen bir anlayış var.

Yunanistan hükümeti, insanlık adına utanç verici bir tutum sergilemektedir. İddaa ettikleri gibi Avrupa Birliği’nin sınırlarını korumamakta, tam aksine AB’nin üzerinde kurulduğu tüm ilke ve değerleri ayaklar altına almaktadır. Yunanistan yapmış olduğu hukuka ve insanlığa aykırı bu davranışlar ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Sözleşme, Birleşmiş Milletler (BM) Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ve BM İşkenceye Karşı Sözleşme gibi bütün sözleşmelerin hepsini aynı anda ihlal etmektedir. 

Yunanistan göçmenleri siyasi araç olarak kullanıyor.

Sözcü Aksoy , Yunanista’nın  göçmenlerin ve sığınma talebinde bulunan vatandaşların, korunmasına ilişkin adımları ülkesinin günlük ihtiyaçlarına göre şekillenmemesi gerektiğini vurgulayarak, Meriç nehrin’de yaşanan durumun ne insanlığa nede komşuluğa yakışır bir hareket olmadığını da ifade etti. Ayrıca Dendias’ın, 4 yıl önce Kuzey Makedonya’dan gelen göçmenlere kapısını kapattığında, ülkesinin eylem ve söylemlerinide tamamıyla unuttuğunu belirten Aksoy şöyle devam etti;
"Sorunlara insani bir perspektifle yaklaşamayan Yunanistan'ın, AB'yi ve düzensiz göçmenleri, kısa vadeli siyasi çıkarları için araç olarak kullanmaya çalışması, bölgemizdeki sorunların temelini oluşturmaktadır. Dendias, Libya konusunda da yanlış yol izlemektedir. Zira Yunanistan, uluslararası hukuka aykırı maksimalist deniz yetki alanı iddialarıyla sadece Türkiye'nin değil, Libya'nın da haklarını gasp etmiştir. Libya’nın meşru hükümetiyle yaptığımız mutabakat muhtıraları, Libya'da belirli bir kesimin değil, tüm Libya halkının menfaatinedir. Yunanistan'ın bir bir sıkıntısı varsa, arkamızdan konuşmak yerine bizle ve Libya’nın meşru hükümetiyle masaya oturup konuşmalıdır."

Aksoy, "Arzumuz, bölgemizdeki sınamaların tamamına, suçlama oyunlarına başvurmaksızın, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, iş birliğiyle akılcı ve ortak çözümler bulabilmektedir." sözlerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 22:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER