Walmart CEO’su açıkladı : Amerika’da en çok ‘saç boyası’ satıyor

Saç kesme makineleri ve saç boyası ürünlerinin satışı aniden arttı

Walmart CEO’su açıkladı : Amerika’da en çok ‘saç boyası’ satıyor

Kuaför ve berberlerin corona virüsünden dolayı kapalı olduğu bugünlerde birçok insan bu tür işlerini evde halletmek zorunda kaldı. Saç kesme makineleri ve saç boyası ürünlerinin satışı aniden arttı!

Corona pandemisi panik döneminde insanlar marketlere akın edip acil ihtiyaçlarını stoklamaya başladılar. Önce el dezenfektanı, tuvalet kağıtları ve makarna gibi yiyeceklerin stokları sıfırlandı. Şimdi ise saç kesme makineleri ve saç boyaları resmen yok satıyor.

Alışveriş alışkanlıkları tamamen değişiyor

Son haftalarda Amerikalı vatandaşların alışveriş alışkanlıklarının tamamen değiştiği gözlemlendi. Bu durum corona virüsü salgınının günlük yaşamı etkilemeye devam ettiğinin bir göstergesi olarak görülüyor. Walmart’ın CEO’su Doug McMillon’un yaptığı açıklamaya göre, insanların evde kalması odaklarının değişmesine sebep oluyor. Gıda ve temizlik malzemelerini stoklayan insanlar sonrasında bulmaca, oyun, yapboz gibi eğlence araçları ve eğitim kitlerine yöneliyor. Haliyle kuaför salonlarına da gidemeyen insanlar, kendi işlerini yapmaya mecbur kalıyorlar. Doug McMillon’un söylemine göre insanlar saç kesimi ihtiyacını duymaya başladı. Daha fazla saç-sakal kesici ya da saç boyası alındığını görüyor ve insanlardaki ihtiyaç değişikliğinin dinamiklerini izliyoruz.

Son birkaç haftada satın alınan ürünlerin değişimi

Birinci hafta: El dezenfektanları, sabunlar, maskeler, temizlik ürünleri… Amerikalı tüketiciler öncelikle kendilerini korumaya yönelik alışveriş yaptılar.

İkinci hafta: Tuvalet kağıdı, banyo ve yüz temizleme mendilleri, kağıt havlu… Panik halinde yaşanan bu satın alma işinde müşterilerin en çok satın aldığı ve stokladığı ürün, tuvalet kağıdı.

Üçüncü ve dördüncü hafta: Jambon ve fırın mayası. Evde kalmaya devam eden Amerikalı vatandaşlar yemek pişirmeye başladı. Bu durum un ve maya üreticilerinin yüzünü güldürdü.

Beşinci hafta: Saç kesme makineleri ve saç boyaları yükselişte… Saç kesme makinelerinin satışı %116 artarken saç boyama ürünlerinin satışı bir önceki yıla göre %23 arttı.

Ülkenin dört bir yanındaki kuaför ve berber salonları sosyal mesafe tedbirlerini sürdürmek amacıyla geçici olarak kapanınca Amerikalılar kendi saç stilistleri oldular. Dallas’ta Endless Extensions’ın sahibi Monique Campbell, Dallas Morning News’a kuaförünü kapatmanın kendisini finansal açıdan fazlasıyla strese soktuğunu söylüyor ancak yine de durumu anladığının ve bu şekilde devam edilmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER