Virginia Marijuana’yı serbest bıraktı

Virginia Valisi Ralph Northam pazar günü basit esrar bulundurmak için hapis süresini ortadan kaldırdığını bildirdi.

Virginia Marijuana’yı serbest bıraktı

Marijuana’yı serbest bırakan eyalatler arasındaki yerini 27. sıra ile Virginia aldı. Virginia Valisi Ralph Northam pazar günü basit esrar bulundurmak için hapis süresini ortadan kaldırdığını ve ilk bulundurma suçundan yargılama için insanlara sadece para cezası ile cezalandırılacağı bir yasa tasarısı imzaladığını açıkladı.

Virginia Valisi Ralph Northam daha önce bu konudaki yasallaştırma kendisi için öncelik olacağını söylemişti ve demokratik kontrollü yasa Vali’nin liderliğini kısa sürede takip ederek Vali sözünü tutmuş oldu.

 

Ancak bu esrar’ın (marijuana) tamamen yasallaştırılması anlamına gelmiyor. Sadece bu konuyla ilgili hapis veya hapis süresi taşıyan cezalar kaldırılacak ancak para cezası gibi alt düzey hukuk cezaları yerinde aynı şekilde kalmak ile birlikte, satışlarda tabii ki yasa dışı kalmaya devam edecek. Ancak yeni yasallaştırmayı kapsayacak şekilde esra bulundurmak için tüm ağır cezalar kaldırılacak ve legal satışlara genellikle izin verilecek.

Marijuana ve benzeri konular ile ilgili Amerika’nın sert uyuşturucu ve ceza hukuku politikalarını geri çekme karşıtı olan yasallaştırma karşıtları suç konusunda zor politikaları çok cezalandırıcı ve maliyetli görselerde, esrarı Amerika Birleşik Devletleri genelinde erişilebilir hale getireceğinden ötürü büyük şirketlerin bu durumu esrarı sorumsuzca satmasının ve pazarlamasının önüne geçilemeyeceğini düşünerek yasallaştırma yanlısı olmak istemiyorlar.

Marijuana’nın yasallaştırılmasını savunan insanlar için gerçek endişe bu yasallaştırmanın esrar satma yasağını açık bir şekilde koruduğunu ve dolayısıyla bunu uyuşturucu olarak kullanan insanlar için yasal bir kaynak olmayacağını ve suç örgütlerinin hala ülkede şiddet içeren operasyonlarını özgürce devam ettireceği şeklinde. Para cezaları her ne kadar tutuklanmalardan ve hapis süresinden daha az caydırıcı olsa da çoğu zaman ırksal olarak farklı şekillerde uygulandıkları için, bu cezalar sorunlara da sebep olabilir.

Devletin bazı kanun kurucuları ve bu konuyla ilgilenen aktivistler bazı gelişmelerin hiç olmamasından bunun daha iyi olduğunu savunmaktalar. Bu yüzdend e Demokratlar bu yıl Virginia yasama meclisinin kontrolünü onlarca yıl sonra ilk kez ele geçirdikten sonra Marijuana’nın bir suç olmasını ortadan kaldırabilmek amacıyla harekete geçtiler.

Bir çok eyalat direkt olarak satışlara izin vermese de esrarı yasallaştırdı ve şimdi Virginia da dahil olmak üzere bir çok eyalette Marijuana artık legalleştirildi.

YORUM EKLE