Trump’tan Deniz Kuvvetlerine: İran botlarını vurun!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’tan Deviz Kuvvetlerine: “Iran botlarını vurun!” emri geldi.

Trump’tan Deniz Kuvvetlerine: İran botlarını vurun!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’tan Deviz Kuvvetlerine: “Iran botlarını vurun!” emri geldi.

Körfez’de Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Donanmasına ait savaş gemilerini taciz eden İran’lı büyük küçük fark etmeksizin her geminin ateş edilerek etkisiz hale getirilmesi gerektiğini belirten Trump, İran’ın ilk defa dünyanın yörüngesine bir askeri uyduyu göndermesinden hemen sonra Çarşamba sabahı bir tweet gönderdi.

Amerika Birleşik Devletleri ve İran’ın aynı anda korona virüs salgınını kontrol altına alması için evlerinde vermiş olduğu savaşın dışarısında birde iki büyük devletin bu şekilde sürtüşme yaşaması tüm dünya devletleri tarafından şok ile karşılandı.

Trump: İran botlarını vurun!

Ancak Çarşamba günü Başkan Trump’ın bir tweet ile göndermiş olduğu tepki ve şimdi de “İran botlarını vurun!” şeklinde verdiği yekti iki devlet arasındaki ilişkiyi bu yakın zaman içerisinde sarsacak gibi gözükmekte.

Geçtiğimiz hafta İran çok yakın olsa da Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri donanma gemileri tatbikat için uluslararası sularda bulunan Basra Körfezindelerdi.

Bir video yayınlayan Deniz Kuvvetli donanmasına göre İran “hızlı botlar” adı verilen küçük gemileri Amerikan donanmasına ait gemilere doğru 10 metre kadar yaklaşacak şekilde göndererek gemileri taciz ettiği belirtildi. Pentagon, İran’ı altı Amerikan savaş gemisine “tehlikeli ve taciz edici yaklaşımlar” yapmak için 11 hızlı tekne göndermek ile suçladı.

Uzun yıllardır körfezde bu tür soğukluklar ve riskli durumlar yaşanıyor olsa da Amerika Birleşik Devletleri ve İran genellikle yazılı olmayan kurallara uyarak, nadiren bu basit çatışmaları fiili düşmanlık haline getirdiler.

 

Hyten: Kendimizi savunabilmek için herşeyi yaparız!

Ancak bu sefer, Başkan Trump, Deniz Kuvvetleri donanmasının İran’a ait taciz teknelerini vurma talimatı vermesiyle birlikte bölgede gerginlik hat safhaya çıktı.

Ortak Kuvvetlerİ Başkan Yardımcısı olan Hava Kuvvetleri Generali John Hyten, Trump’ın tweet atmasından çok kısa bir sür esonra Pentagon’a gelen gazetecilere konuşarak, “başkanımız bir düşmanı nazikçe uyardı ve ben bunu sevdim” şeklinde konuştu.

Eğer düşmanca herhangi bir eylem görürsek ve düşmanca herhangi bir amaç gözlersek ölümcül güç dahil olmak üzere buna karşılık vererek istediğimizi yapabilme hakkımız vardır. Eğer bu eylem ve niyet Basra Körfe’zinde gerçekleşirse, ezici ve çok ölümcül bir güç ile cevap veririz. Kendimi savunabilmek adına ne gerekirse gereksin, yapmaktan asla çekinmeyiz.” şeklinde ekledi General Hyten.

YORUM EKLE