Trump, Tüm ülkeye corona virüs testinin yapılmasının ülkeyi yeniden açabilmek için gerekli olmadığını söyledi!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, tüm ülkeye corona virüs testinin yapılmasının ülkeyi yeniden açabilmek için gerekli olmadığını söyledi!

Trump, Tüm ülkeye corona virüs testinin yapılmasının ülkeyi yeniden açabilmek için gerekli olmadığını söyledi!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, tüm ülkeye corona virüs testinin yapılmasının ülkeyi yeniden açabilmek için gerekli olmadığını söyledi! Perşembe günü yapmış olduğu açıklamada işçilerin güvenmli bir şekilde işyerlerinde çalışabilmeye yeniden başlayıp, başlayamayacaklarını değerlendirebilmek için tüm ülke genelini kapsayacak bir corona virüs (COVID-19) test programının Amerika Birleşik Devletlerinde asla hayata geçmeyeceğini söyledi.

Her gün yapılan Beyaz Saray Corona Virüs Görev Gücü görüşmesi esnasında medya çalışanlarına hitap eden Donal Trump, 2 milyonu aşkın Amerikan vatandaşı için yapılmış olan testin büyük bir kilometre taşı olduğunu belirtti.

Donal Trump’ın bahsetmiş olduğu şimdiye kadar uygulanan bu 2 milyon adet test, Başkanlık yönetiminin Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilmiş ve alınılması haftalar sürmüş bir testi reddetmesini çok tuhaf karşılıyor. Çünkü bu geniş spektrumlu yeni testin yapılmasının reddedilmesi 330 Milyon nüfusu olan Amerika Birleşik Devletlerinin sadece %0.61’inin corona virüs (COVID-19) için test edildiği anlamına geliyor.

Halk Sağlığı Uzmanları: Test çok önemli!

Halk Sağlığı için çalışan çoğu uzman, Amerika Birleşik Devletlerinin test programlarının çok önemli ölçüde hızlandırılarak genişletilmesine ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Hem insanların bu virüsü vücutlarında mevcut olarak barındırıp barındırmadığına dair olan testin hemde insanların bu virüs ile başarılı bir şekilde savaşıp bu savaşı kazanıp kazanmadığını belirten antibody testininde yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorlar.

 

Neredeyse bütün sağlık uzmanları her iki test çeşitinin de Amerikan vatandaşlarının herhangi bir enfeksiyon korkuları olmadan işe dönmelerine olanak sağlayabilmek amacıyla, şuanda yapılmakta olan testlerden çok daha büyük miktarlarda ve çok daha hızlı bir şekilde uygulanması gerektiğini söylerken, Donal Trump ve yönetiminin sürekli Amerikan vatandaşlarının bu virüs ile sosyal uzaklaşma önemlerini devreye sokarak başa çıkabileceğini öne sürüyor.

Trump: Test gereksiz!

Ülke yönetiminin bu çok yetersiz test programıyla ve daha hızlı ve başarılı bir test programı olmadan Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin nasıl yeniden açabilmesinin tartışılabileceği sorulduğunda da, Trump böyle bir programın sadece gereksiz olmadığı gibi aynı zamanda kartlarda olmayan bir konu olduğunu söylerken sözlerini şöyle bitirdi;

“Bu teste ihtiyacın var mı? Hayır. Peki bu testi yapmak iyi bir şey mi? Evet.” şeklinde bitirdi sözlerini.

YORUM EKLE