Tek uydumuz olan Ay'ın inanılmaz bir fotoğrafı kayda alındı

Gezegenimize ait tek uydu olan Ay’ın muhteşem bir fotoğrafı kayıt altına alındı. İşte görenleri büyüleyen ay fotoğrafları haberimizin devamında.

Tek uydumuz olan Ay'ın inanılmaz bir fotoğrafı kayda alındı

İçerisinde yaşadığımız dünyanın tek uydusu olan Ay’ın muhteşem bir fotoğrafı kayıt altına alındı. Ay’ın etrafı bulutlar ile çevrilidi , Ay’ın aynı zamanda onun gaz devi olan Satürn gezegenine benzemesine sebep oldu. Hepimizin de bildiği gibi Satürn gezegeninin halkaları mevcut .
Ay’ın inanılmaz görüntüsü, fotoğraf sanatçısı Francisco Sojuel’in, Guatemala'daki Acetenango volkanik dağında ki 10 kilometrelik yürüyüşünden sonra çekildi. Bu inanılmaz görüntü , Ay’ın yeni bir şeklini fotoğraflayarak hafif hilal aşamasında Güneş doğumundan bir süre önce çekildi. Çekilen bu resimde, Günes tarafından Ay’ın etrafını sarmış olan bulatların aydınlatıldığını görüyoruz.

Ay'ın Görüntüsü Satürn'ü Andırdı

Temiz bir gökyüzünün olduğu gecede çekilen fotoğrafta, yıldızların, Guatemala kasabaları ve dağların üzerinde parıldadığı fark ediliyor. Fotoğrafı çeken Sojuel, Ay’ın Satürn’ü andırdığı anı, inanılmaz olarak ifade etti. Sözlerine şu şekilde devam etti, “Bu, kamerayla yakalamayı başardığım en güzel fotoğraflardan biri. Fotoğrafı incelerken farklı duygular dile getirebilirsiniz.” dedi. NASA, bu olayın akabinde evrenimizi gösteren dünyanın dört bir yanından görüntüler barındıran Astronomy Picture of the Day adlı internet sitesinde çarpıcı bir görüntüyü yayınladı.

Ajans, fotoğrafa şu açıklamayı ekledi, “Satürn neden bu kadar büyük görünüyor?” ifadelerini kullandı. Notta, bulutların Ay’ın önünden geçtiği ifade etti. Fotoğrafçı Sojuel, elde ettiği görüntünün hayal gücünü uyandırdığını sözlerine ekleyerek, “Çünkü başka bir gezegen gibi göründü” dedi. Galaksimizde Güneş'e yakınlık sırasına göre 6.sırada olan Satürn, etkileyici bir halka sistemine sahip. Satürn'ün halkaları ilk kez 1610'da Galileo Galilei tarafından fark edildi, ancak 1655'te Christiaan Huygens tarafından tanımlandı.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 21:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER