Okyanuslarda ki Sıcaklık Artışı Deniz Canlılarını Kutuplara Sürüklüyor

Küresel ısınma sonucunda denizlerde yaşayan 300'den fazla canlı türünün yaşam alanlarını terk ederek kutup ve kutup noktasına yakın alanlara göç ettiği gözlemlendi.

Okyanuslarda ki Sıcaklık Artışı Deniz Canlılarını Kutuplara Sürüklüyor

Denizlerde yaşayan yaklaşık 300 deniz canlısı türünün bir asırdan uzun bir zaman dilimini kapsayan küresel analizine göre küresel ısınma sabebi ile bu türlerin kutuplara doğru göç ettiğini gösteriyor. Penguen  ve Ringa balığı gibi türlerin soğuk alanlara gidildikçe popülasyonu artıyor.

100 yılı aşkın bir süreyi kapsayacak şekilde 300'ün üzerinde deniz canlısı üzerinde gerçekleştirilen küresel analize göre memelilerin, planktonların, balıkların, bitkilerin ve deniz kuşlarının sayısı iklimimiz ısındıkça farklılık gösteriyor. Soğuk bölgelerde bu türlerin sayısı giderek arttığı gözleniyor. İklim değişikliği sebebiyle daha önce yaşanmaz olan bölgelerde doğal ortam haline gelebiliyor. Sıcak bölgelerdeki türler ise daha iklimin daha fazla ısınmasını tolere edemediklerinden ötürü popülasyonlarında düşüş görülmeye başlandı.

Penguenler Ve ringa balıkları sıcak havayı sevmiyor

Okyanus

Bristol Üniversitesi'nde evrimsel ekoloji profesörü olan Martin Genner, okyanusların sıcaklığının 1 derece arttığı geçen asır boyunca toplanan verileri gözden geçirildiğini ifade etti. Diğer taraftan araştırmacı Louise Rutterford, deniz canlıların sayısının soğuk kutup bölgeleriyle sıcak ekvator bölgeleri arasında belirli bir sayıda olduğunu ifade ederken, küresel ısınmayla birlikte ısınan denizler türlerin sayısının kutup bölgelerine doğru gidildikçe çoğalacağını tahmin ettiklerini sözlerine ekledi. Rutterford, ekvator bölgelerindeki türlere ait popülasyonun da düşeceğini çünkü daha da ısınan denizlerin içinde bulunan canlılara yaşama şansı tanımamaya başlayacağını ifade etti.

Gerçekten de, yapılan araştırmalar nezdinde, ringa balığı ile penguen türünün sayısının kendi floralarının sıcak kesimlerinde düştüğü buna karşılık olarakta daha soğuk bölgelerde arttığı tespit edildi. Bu değişiklikler sebebiyle bazı deniz canlılarının avantajlı olduğu, bazılarınınsa sorun yaşadığını kaydeden Rutterford, bunun özellikle ekvator bölgelerinde yaşayan türleri kapsadığını kaydetti.

Okyanus

2050 yılına geldiğimizde sıcaklığın sanayileşme öncesi döneme oranla 1,5 derece yükseleceğini kaydeden analistler, önümüzdeki süreçte tür sayısının daha da değişeceğini tahmin ediyorlar. Rutterford, özellikle deniz canlılarının küresel ısınmadan etkileneceğini ifade ediyor. Araştırmacı, bu durumun sıcak su balıklarını daha fazla yakalama imkânı sağlayacağını, ancak aynı zamanda sıcaklık artışıyla birlikte daha önce nadir görülen sıcak su parazitlerini de aktive edebileceğine dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER