Karantinada Yaşayan İnsanların Hayatını Kolaylaştıracak Öneriler

Tüm dünyayı etkisi altına almış olan yeni tip koronavirüs salgını sebebi ve yetkililerin uyarıları ile herkes kendini evinde karantina almış bulunmakta. Sizler için Uzay görevinde aylarca kalmış olan astronotların karantina tavsiyelerini bu haberde bir araya topladık.

Karantinada Yaşayan İnsanların Hayatını Kolaylaştıracak Öneriler

Kısa bir süre içerisinde Tüm dünyayı etkisi altına almış olan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle herkez kendisini evlere kapattı. Bu duruma alışık olmayan insanlar evde uzun süre kalma konusunda sıkıntılar yaşayabilir. Karantina kelimesi şu dönemde karşımıza çıkan kavramlar arasında başı çekiyorlar. Uzay görevlerinde uzun süre mesai yapmış olan ve diğer insanlardan uzak bir halde hayatlarını sürdürmek zorunda kalan astronotlar, yalnız kalındığı zaman nasıl yaşanması gerektiğine dair öneriler yayınladılar.

Yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle birçok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve karantinalar oluşturuldu . Koronavirüs salgının olduğu diğer ülkelerde ise vatandaşların evde kalmaları yönünde çağrılar yapıldı.

astronotlardan karantina tavsiyeleri

Sosyal yaşantıdan uzak kalarak haftalarca veya aylarca kapalı alanda kalmak insanların sıkıcı günler yaşamasına sebep olabiliyor. Karantina süresi boyuna sosyal hayatımızı nasıl sürdürebileceğimiz konusunda astronotlara kulak verebiliriz.

Astronotlar, az sayıda insanla birlikte uzay görevlerinde rol alıyorlar. Ekipler, uzay görevlerinde mecburi olarak bir ortamda uzun süre kapalı kalabiliyor. Astronotlar, aylar süren bu karantinayı sorunsuz atlatmak için kişisel yöntemler üretiyorlar. Covid-19 sebebiyle evlere kapanılan bu dönemde astronotların kişisel yöntemlerinden faydalanabiliriz.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yaklaşık on iki ay görev yapan Scott Kelly, karantinayla başa çıkmak için bir program düzenlemeyi ve bu programa bağlı kalmayı öneriyor. Kelly, programın sürdürülmesinin aynı ortamda uzun süre kalan insanlarla uyum sağlamaya neden olacağını söylüyor. Kelly, film akşamları şeklinde eğlence aktivitelerinin de karantina zamanlarını bir nebze rahatlatacağını söylüyor. Kelly, kitap okumanın da önemli aktiviteler arasında olabileceğini ifade ediyor.

astronotlardan karantina tavsiyeleri

ISS’de görev yapan Anne McClain de, Whitson gibi etkili iletişime vurgu yaparken kişisel bakımın da önemli olduğunu ifade ediyor. McClain, sadece hijyen için uygulanacak bir kişisel bakım değil insanların ruh halini rahatlatacak bir kişisel bakımı ifade ettiğini belirtiyor. Kanada Uzay Ajansı’nın eski astronotlarından olan Chris Hadfield ise karantinada ki insanlara günlük hayatlarını bir köşeye bırakarak üretken olabilecekleri yollar bulmalarını tavsiye ediyor. Hadfield, uzay görevinde üretken olmak için geliştirdiği yöntemlerin Dünya'da da işine yaradığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER