İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den ABD'ye Çağrı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan yaptırımları kast ederek, mevcut yaptırımların küresel salgınla (Covid-19) mücadele etmelerinde ciddi problem oluşturduğunu vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den ABD'ye Çağrı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerikan hikümetinin kendilerine uyguladığı yaptırımlar sebebi ile ükesinde koronavirüsle (Kovid-19) mücadelenin sekteye uğradığını ve halkının hayatını yitirmesine sebeb olduğunu belirtti. Ruhani, Amerikan halkına seslenerek "ülkenizin tarihine daha fazla kara sayfa eklenmesine müsade etmeyin." dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Amerikan vatandaşlarına yazdığı bir mektupla seslendi. Kaleme aldığı mektupta İran’a karşı uygulanan yaptırımların sona ermesi için merkezi yönetime baskı yapmalarını talep etti. ABD vatadandaşlarından Kongre'deki mevcut temsilcilerini uygulanan baskının hiçbir başarı şansı olamayacağını belirten Hasan Ruhani mektubunda, "Şimdi Amerika Birleşik Devletleri halkının hükümete yüksek sesle hesap sorma vaktidir. Amerika Birleşik Devletleri tarihine daha fazla kara sayfa eklenmesine müsade etmeyin." ifadelerini kullandı.

Amerikan yaptırımları vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesine sebeb oluyor.

Yeni Tip corona virüse karşı elde edebilecekleri bir başarının tüm dünyanın ortak başarısı olacağını ve her yeri saran bu tehdit karşısında Tahran, Paris, Londra ve Washington arasında bir mesafe olmadığını ifade eden Ruhani, sözlerine şu cümlelerle devam etti;
"İran küresel bir sorun olan civid-19 ile boğuşurken Amerika'nin acımasız ekonomik terörizmine hedef olmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, sürdürdüğü siyasetten geri adım atmıyor ve salgının da yayılmasına sebeb oluyor. ABD yaptırımları İran'ın covid-19 ile olan mücadelesine engel olarak, vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesine sebep oluyor."

ABD yaptırımlarının birçok İran vatandaşının iş kaybetmesine, gelir seviyelerinin düşmelerine neden olmasının yanı sıra sağlığını da kaybetmesine sebep olduğunu sözlerine ekledi. Ruhani, "Bu salgının İran'daki sağlık sistemi ve kriz yönetimindeki ekonomiki kaynakların zayıflamasına sebep olan dar görüşlü ve düşmanca politikalar, diğer devletlerin de bu salgınla mücadelesine direkt etki edecektir." ifadelerini kullandı.

"Gelecek nesiller sizi, yöneticilerinizin politikalarından sorumlu tutacak"


İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD yaptırımlarının ülkesinin ekonomisine yüz milyarlarca dolar zarara neden olduğuna ifade ederek, ABD halkına şu cümleler ile seslendi.

İnsan haklarına ve uluslararası yasalara riayet edilmesi Amerika Birleşik Devletleri ve diğer devletlerin yararınadır. Şunu unutmayın ki: Gelecek nesiller sizi, yöneticilerinizin politikalarından sorumlu tutacaktır. Dünyadaki halklar şu an Amerika hakkında iyi şeyler düşünmüyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER