İngiltere kahve temini konusunda sıkıntı yaşıyor

Koronavirüs salgını sonrasında ithalat yapmakta güçlük çeken İngiltere kahve bulmakta zorlanıyor.

İngiltere kahve temini konusunda sıkıntı yaşıyor

Koronavirüs salgını sonrasında ithalat yapmakta güçlük çeken İngiltere kahve bulmakta zorlanıyor.

Salgından en çok etkilenen ülkelerden biri haline gelen İngiltere, kahve kıtlığı yaşadığını dile getiriyor. Vietnam, Endonezya ve Etiyopya’dan kahve ithal etmek isteyen İngiltere, başvurduğu ülkelerdeki işgücü sıkıntısı nedeniyle olumsuz yanıt aldı.

Kolombiya’dan olumsuz cevap geldi

Kahve tiryakiliğini fazlasıyla yaşayan İngiltere, kahve bulma konusunda problem yaşıyor. Kolombiya’dan kahve yardımı isteyen İngiltere, olumlu yanıt alamadı. Kolombiya’nın Kahve Yetiştiricileri Federasyonu Başkanı salgın sonrasında üretimin durma noktasına geldiğini belirtti. Güney Amerika’da yetişimi gerçekleştirilen kahve çekirdekleri için bir üretim sıkıntısı yaşadıklarını söyledi.

Kahve Yetiştiricileri Federasyonu Başkanı, corona virüs yasağı öncesi insanların çok sayıda özellikle kahve alışverişine yönelmesiyle stokların azalma miktarı hakkında dikkat çekti. Bu yıl bir tedarikçinin 800 bin poşette kahve sattığını söyledi. Geçen yıl bu sayı ise sadece 360 bindi dedi.

Tedarik sıkıntısı diğer ülkelerde de görülmeye devam ediyor

Asya’nın bazı kesimleri için gerekli kısıtlandırmaların kaldırılması ve hayatın eski haline dönmesiyle birlikte kahve tedariği için talep artışları görüldü. Üretim için işçiye daha fazla yük bindiği söyleniyor. Kolombiya Kahve Yetiştiricileri Federasyonu Başkanı, kahve çekirdekleri üretiminde azalma gibi bir sorunla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Öte yandan Vietnam, Etiyopya, Endonezya gibi kahve çekirdekleri temini konusunda sorun yaşamayan ülkeler, şu anda kahve çekirdeği üretimi konusunda azalma olduğunu, ithal edildiğini ancak yeterli düzeyde olmadığını belirtiyor.

Koronavirüs sonrası kahve Türkiye’de değer kaybetmişti

Koronavirüs salgını sonrası etkilenen ekonomi göz önüne alındığında kahve, Ocak ayın için yüzde 20.9 ile yatırımcılara en fazla kaybettiren ürün olarak seçilmişti. Ocak ayında en çok kayıp veren ürün olarak seçilen kahve, şimdilerde ise temini konusunda sıkıntı çekilir bir hale geldiği yönünde düşünülüyor.

Kahve piyasası etkileniyor

Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen ise geçtiğimiz aylarda koronavirüs etkisinin en çok hissedildiği konulardan bir tanesinin kahve olduğunu vurgulamıştı.

Ergezen, koronavirüs salgını yüzünden kahve sektörü için endişeli olduğunu belirtmişti. Kahve zincirlerinin kapatılması sonucu tüketiminde önemli bir düşme payı olduğunu dile getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 21:54
YORUM EKLE