Hortum Texas’ı kötü vurdu

Şiddetli hava şartlarından ötürü Amerika Birleşik Devletlerinin güneyinde, Texas ve Oklahoma’da en az beş kişinin hortum yüzünden canını kaybettiği bildirildi.

Hortum Texas’ı kötü vurdu

Çarşamba akşamından bu yana Texas’ın güney doğusundan başlayan şiddetli hava bir çok sayıda hortum oluşturarak Texas’ta bu hortumların önlerine çıkan herşeyi yok etmesine sebep oldu. Şiddetli hava şartlarından ötürü Amerika Birleşik Devletlerinin güneyinde, Texas ve Oklahoma’da en az beş kişinin hortum yüzünden canını kaybettiği bildirildi.

Texas Acil Durumlar Yönetimi Departmanı yetkilisi olan Seth W. Christensen, Doğu Texas’ta en az üç kişi hayatını kaybetti ve hortum yere dokunduğundan beri Onalaska kasabasında en az otuz kişi ağır yaralandığını belirtti.

Acil durum ilan edildi

Houston’ın yaklaşık olarak 80 mil kuzey doğusunda, Polk İlçesinde yer alan Onalaska’da yetkililer Çarşamba gecesi oluşan şiddetli fırtınalardan sonra acil durum ilan etti.

Oklahoma Acil Durum Yönetimi Departmanı yetkilisi, Güney Oklahoma’da Madill şehrinde akşam saatlerinde ortaya çıkan bir başka ölümcül kasırganın düzinelerce binaya zarar verdiğini belirtti.

İki kişinin öldüğünü ve üçüncü bir kişinin hastanede kritik kondisyonda olduğunu söyleyen Marshall İlçesi acil durum yetkilisi Robert Chaney ise “Kasırga Madill’in eteklerine hız ile çarptı.” şeklinde emeç verdi.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Hava Durumu Servisi’ne göre Dallas’ın yaklaşık olarak 100 mil kuzeyinde oluşmaya başlayan hortumlar, yüksek şiddetli yağmurun beraberinde getirdiği ani su baskını ve güneydoğudaki fırtınaları da içermesi beklenilen şiddetli bir hava salgınının sadece bir parçası.

Oklama Acil Durum Yönetimi Departmanı Çarşamba akşamının erken saatlerinde oluşan şiddetli bir hortumun 7,000’den fazla yapının elektriğinin kesilmesine sebep olduğunu belirtti.

 

Devlet tıbbi kaynaklar dağıttı

Doğu Teksas’ta Polk ilçesinde yere dokunan şiddetli bir kasırgadan sonra çok yaygın hasar bildirimleri yapıldı. Vali George Abbott Günün erken saatlerinde hava durumunun bu hali yaygınlaştıkça devlet kaynaklarını hazırda bekleme konumuna alarak bir açıklama yaptı.

Yaptığı açıklamada Abbott, “İhtiyacı olan tüm Teksas’lılara yardım edebilmek ve topluluklara yardım sağlayabilmek için Devlet’imiz müdahale ekiplerimiz aracılığıyla tıbbi kaynaklar dağıttı.” Dedi ve şu şekilde sözlerini noktaladı: “Kalplerimiz bu gece dostlarımızla birlikte olacak. Bu şiddetli hava koşullarından, bu hortumlardan etkilenen kardeşlerimizi destekleyebilmek adına Devlet’imiz elinden gelen herşeyi her zaman olduğu gibi yapmaya devam edecek.”

YORUM EKLE