Harvard Üniversitesi korona virüs teşvik fonunu kabul etmeyeceğini açıkladı

Trump: “Harvard parayı derhal geri vermeli!”

Harvard Üniversitesi korona virüs teşvik fonunu kabul etmeyeceğini açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın ülkenin en zengin ve prestijli okulu olan Harvard Üniversitesi’nin yardım fonunu kabul etmesi üzerine, Fakülteyi parayı kabul etmesi üzerine suçlamasından ötürü, Harvard Üniversitesi kararını değiştirerek parayı kabul etmeyeceğini açıkladı.

Harvard Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri üzerinde bulunan tüm kurumlar gibi, korona virüs salgını sebebiyle çok ciddi finansal zorluklar ile karşılaşacaklarını ancak salgınla ilgili yardım fonunu kabul etmelerinin bazı politikacıların ve Harvard’ı yakından takip eden çevrenin fakülteyi odağa oturtarak yargılamalarından dolayı endişe duyduğunu belirtti.

Harvard Üniversitesi başlangıçta, korona virüs sebebiyle sağlanacak olan teşvik fonunu kabul edeceğini ve gelecek aylarda mali zorlukları çok şiddetli olabilecek olan öğrencilerine ve çevre kurumlarına yardım etmek amacıyla bu fonu kullanabileceğini belirtmesine rağmen, üniversite Çarşamba günü, yapılacak olan federal teşvik ödemesinden vazgeçeceğini belirtti.

Harvard: “Fonu kabul etmemeye karar verdik.”

Harvard Üniversitesi, “Yüksek Öğrenim Acil Yardım Fonu’nun kullanılmasıyla ilgili gerçekleşebilecek olası saldırılar ver yargılanmaların endişeleriyle, kanunun kendilerine hak ile vermiş olduğu bu federal korona virüs salgını fonunu aramamaya ve kabul etmemeye karar verdik.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Harvard: “Başkanımız Trump haklı”

Harvard Üniversitesi, bu acil durum yüksek öğrenim fonlarının %100’ünü COVID-19, korona virüs salgınını nedeniyle acil finansal ihtiyaçlarla burun buruna gelen ve gelmesi muhtemel olan öğrencilere doğrudan sağlamayı taahhüt ettiklerini söylemişken, şimdide Üniversite Twitter’da, Amerika Birleşik Devletleri İşletme İdaresi’nin yardım fonunudan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın yapmış olduğu öneriler doğrultusunda yararlanmayacaklarını söyleyerek, “Başkan Trump, kurumumuz için belirlenmiş olan fonları almamızın uygun olmayacağı konusunda haklı olabilir, küçük işletmeler bu fonları mücadelerinde kullanmalı.” şeklinde açıklama yaptı.

Trump: “Harvard parayı derhal geri vermeli!”

Başkan Donald Trump Salı gecesi yollamış olduğu bir tweet ile “Harvard parayı şimdi, derhal geri vermeli.” diye yazdı. “Tüm bağış sistemi yakından incelenmelidir!” şeklinde tweet yollamayı sürdürdü.

Donald Trump yönetiminin diğer üyeleri de Twitter’da yazan eğitim sekreteri Betsy DeVos da dahil olmak üzere Harvard Üniversitesine karşı olan tepkilerini eklediler. “Bu salgının başından beri söylediğim gibi @Harvard gibi varlıklı kurumların bu paralara ihtiyaçları yok. Bu paralar gerçekten ihtiyaçları olan küçük işletmelere gitmeli.” şeklinde konuştular.

YORUM EKLE