Fahrettin Altun'dan Yabancı Medya Kuruluşlarına Sert Uyarı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, yabancı medya kuruşlarını yaptıkları haberlerden ötürü sert bir şekilde uyardı, Yaptığı açıklamada Altun "Bir daha aynı hatayı yapmayın" diyerek New York Times'a seslendi.

Fahrettin Altun'dan Yabancı Medya Kuruluşlarına Sert Uyarı

BBC, New York Times ve CNN gibi çok uluslu yayın kuruluşları, Avrupa gerçekleşen koronavirüs haberlerinde Türkiye'nin fotoğraflarını kullanarak servis okurlarına servis ettiler. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, yabancı medya kuruluşlarını, "Bir daha aynı hatayı yapmayın" dierek sert bir şekilde uyardı. Amerikanın büyük yayın kuruluşlarından birisi olan New York Times'tan da özür açıklaması geldi. İletişim Başkanı Altun, CNN International, New York Times ve BBC’ye, ABD ve Avrupa’da vuku bulan covid-19 haberlerinde okurları yanıltıcı bir şekilde Türkiye’den fotoğraflar konmasını eleştiren bir mektup iletti. Yapmış olduğu bu bildirinin akabinde BBC, CNN İnternational ve New York Times söz konusu fotoğrafları yayından kaldırarak hatalarını kabul etmiş oldular.
Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda virüsün geniş bir alana yayılmasını önlemek için çalışmaların devam ttiği bildirildi. Yapılan bu çalışmalar sırasında sağlık personellerinin bilinçlendirilmesi ve olası bir salgın esnasında hastane ve tesislerin kullanıma hazır bir hale getirilmesi gibi birçok hususta eğitimler veriliyor. İletişim Başkanı Altun, aynı zamanda okulların bir süreliğine tatil edildiğini, konserlerin iptal edildiğini ve birçok Avrupa ülkesine olan uçuşların da ikinci bir emre kadar durdurulduğunu açıkladı.
Fahrettin Altun, “Koronavirüs pandomisi meydana geldiği andan beri Türkiye’nin aldığı hızlı önlemlere rağmen ile ülkemiz ile alakası olmayan haberlerde Türkiye’den fotoğraflar kullanılıyor olması okuyucuları yanlış yönlendirmekten başka birşey değildir. Bu sebeple gelecekte aynı hataları yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.”sözlerini kullandı.

NEW YORK TİMES: KESİNLİKLE HAKLISINIZ

New York Times tarafı ise İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a cevap olarak gönderdiği mektupta, “Sonuna kadar haklısınız, o fotoğraflar kullanılmamalıydı. Konuyla alakalı fotoğraf editörleri de bir hata yapmış olduğunu kabul ediyor. İlgili fotoğraf haberden kaldırıldı.” açıklamasında bulundu. Covid-19 Haberlerine Türkiye Fotoğraflarıyla okurları yanıltan içerikte New York Times, ABD başkanı Trump'ın Schengen ülkelerini içine alan ve Türkiye ile bir alakası olmayan, Avrupa ülkelerine yönelik seyahat yasağı haberinde İstanbul’dan birfotoğraf kullanmıştı.


Diğer bir yayın kuruluşu BBC ise Kanada Başbakanı Trudeau ile eşinin karantinada olmasını, ABD’nin avrupaya seyahat yasağı ve İtalya’da işyerlerinin kapatılmasıyla ilgili haberlerinde yine Türkiye’den fotoğraflara yer vermişti.
CNN International ise Formula 1’in Avustralya’nın Melbourne şehrinde düzenlenecek olan Grand Prix Yarışının iptali, İtalya’daki önde gelen doktorlardan birisi tarafından yapılan açıklama ve Capitol Complex’e kamu erişiminin geçici olarak durdurulmasına dair açıklama haberlerini İstanbul’dan fotoğrafları ile yayınlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 00:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER