Endonezya'da Korkutan Yanardağ Patlaması

17 Binden fazla ada ile bir adalar ülkesi olan Endonezya Cumhuriyetinin Yogyakarta kenti sınırlarında bulunan Merapi yanardağı şiddetli bir şekilde patladı. Yaşanan olayın kent sakinlerini paniğe soktuğu gözlendi.

Endonezya'da Korkutan Yanardağ Patlaması

Endonezya'nın Yogyakarta kentinde bulunan Merapi Volkainik dağı, Cuma günü şiddetli bir şekilde patladı. Yaşanan olayın sonrasında mega kül bulutunun gökyüzünü kapladığı gözlendi. Yer kürenin iç tabakalarında yer alan yüksek sıcaklıktaki magma patlamayla birlikte yüzeye yayıldı.

Neredeyse 2.000 santigrat derece sıcaklığa ulaşan magma, sıkıştığı durumlarda patlamalar gerçekleştirerek yanardağlardan yeryüzüne yükseliyor. Yanardağ ya da volkanik dağ olarak nitelendirdiğimiz magma çıkış noktaları içinde Endonezya sınırların içinde bulunan aktif Merapi Volkanik Dağı, 28 Mart Cuma günü korkutucu bir şekilde patladı.

Patlama sonrası küller 5 kilometre yüksekliğe ulaştı

endonezya yanardağ

Merapi Volkanik dağının patlamasından sonra göğe yükselen kül bulutu zeminden yaklaşık 4.876 kilometre yüksekliğe kadar ulaştığı bildirildi. Yetkililerin yaptığı açıklamalara göre herhangi bir hasar yaşanmadı. Kentte yaşayanlara sakin olmaları yönünde ikazda bulunularak kaos yaşanmaması çin bilgilendirici ilanlar yapıldı. Merapi Volkanik Dağının mazisi ise korkulmayacak gibi değil:

  • Sene: 1930 - 1.300 kişinin ölümüne sebeb oldu
  • Sene: 1994 - 60 kişinin ölümüne sebeb oldu
  • Sene: 2010 - 300 Kişi hayattını kaybetti

Tarihi Yogyakarta şehrine fazlasıyla yakın olan Merap Dağı, Mart ayının ilk günlerinde bir kez daha büyük bir patlamaya sebeb olnuştu. Kül bulutlarının 6 kilometreyi geçtiği patlamada, yakında bulunan Solo şehrinin küllerle kaplanmasına aynı zamanda bir havalimanında bütün uçuşların iptal olmasına neden olmuştu.

Bünyesinde bulnan 17 bin ada içerisinde 120'nin üzerinde aktif yanardağı bulunan Endonezya, 28 Mart Cuma günü Merapi Dağı'nda yaşanan büyük patlama sonrasında hiçbir can kaybının yaşanmadığı yetkililer tarafından bildirildi.

Endonezya'da yanardağ patladı: 10 yaralı! - Son Dakika Haberler

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2020, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER