Dünya Sağlık Örgütü test edilmemiş ilaçların kullanımı konusunda uyarıda bulundu

Korona virüsü için ilaç sanayisi de çeşitli önlemler almaktadır. Bu önlemlerin en başında ise; ilaçların korona virüsüne karşı test edilmesidir.

Dünya Sağlık Örgütü test edilmemiş ilaçların kullanımı konusunda uyarıda bulundu

Korona virüsü tüm dünyayı etkilemeye devam ederken ilaç sanayisi de çeşitli önlemler almaktadır. Bu önlemlerin en başında ise; ilaçların korona virüsüne karşı test edilmesidir.

Genellikle Afrika ülkeleri, geleneksel tedavileri ile iyileşmeyi tercih ederler fakat korona virüsünün tehlikesinden dolayı Dünya Sağlık Örgütü, test edilen ilaçları kullanmanın tüm dünya ülkeleri gibi onların da hakkı olduğunu düşünmektedir.

Madagaskar Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamaya göre; Covid-19 testi pozitif çıkan hastalar için geliştirilen bitkisel bir tonik bulunduğu ileri sürülmektedir. Afrika Birliğinin Dünya Sağlık Örgütü’ne yaptığı açıklamada geliştirdikleri bitkisel tonik hakkında bilgide bulunuldu. Toniğin adının Covid- Organics olduğunu bildirdikleri bu toniğin üç hafta boyunca sadece 20 kişiden daha az insan üzerinde test edildiğini açıklayarak bu toniğin güvenliği ve etkinliği hakkında bilimsel verileri görmek istediklerini duyurdular. Bu potansiyelde bir ilacın 4 aşamada olabileceğini söyleyen Afrika Birliği, az sayıda hasta üzerinde başlayan bu deneyin ülke çapında yapılabilecek bir deney olma yolunda ilerleyebileceğinin gündem de olabileceğini de ekledi.

Test edilmemiş ilaçlar virüsü tetikleyebilir

Bu açıklama üzerine harekete geçen Dünya Sağlık Örgütü, test edilmemiş ilaçların korona virüsünü tetikleyebileceğini duyurdu. Fakat bu uyarıya rağmen pek çok Afrika ülkesi Madagaskar’da üretilmiş olan Covid- Organics isimli ilaçtan siparişte bulundu. Bu bitkisel tonik içerisinde Madagakar’ın pek çok şifalı bitkisini bulundurduğu gibi artemisia bitkisini de bulundurmaktadır. Artemisia bitkisi, sıtma hastalığından kullanılan ilaçların bilişiminde olan bir bitkidir.

Madagaskar Cumhurbaşkanın , diğer Afrika ülkeleri ile online olarak yaptığı toplantı da tonikle ilgili bilgiler verdi. Toplantının bitimine yakın diğer ülkeler Afrika Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezlerinden bitkisel tonik ile ilgili detaylı bir araştırma istedi.

Dünya Sağlık Örgütü korona virüsü hakkında yaptığı bilgilendirme sırasında Madagaskar’ın bulduğunu öne sürdüğü bitkisel tonik hakkında da bitkisel ilaçları memnuniyetle karşılayacaklarını fakat olumsuz yan etkileri açısından test edilmesi gerektiğini vurguladı. Afrikalıların da dünya standartlarındaki diğer ülkeler gibi test edilip onaylanmış ilaçları kullanmayı hak etiklerini ekledi. Fon yardımı yapacağını söyleyen Dünya Sağlık Örgütü, bu fon yardımının hastalığı belirleyip aşı çalışmasına başlanması için olacak bir yardım olduğunu belirtti. Dünyanın her yerinde aşı çalışmasında bulunan uzmanlara fon yardımında bulunan Dünya Sağlık Örgütü, yaklaşık olarak 2021 yılının ortalarına doğru bir aşının bulunabileceğini belirmektedir.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 00:13
YORUM EKLE