Doğal Gaz, düşük Petrol fiyatlarından faydalanıyor mu?

Petrol odaklı E&Ps, büyümeyi azalttı ve çok düşük fiyatta bulunan ortamına büyük bir tepki verdi. Sondaj faaliyetleri ve herhangi sermaye harcamaları düştü.

Doğal Gaz, düşük Petrol fiyatlarından faydalanıyor mu?

Amerika Birleşik Devletlerinde doğal gaz fiyatları önceden de zayıftı. Ancak petrol fiyatları düşmeden önce doğal gaz üreticileri 2019’ın ikinci yarısında büyümeyi azaltarak yatırımlarını bakım sermayesi harcamalarına doğru kaydırdılar.

Fakat özellikle son haftalarda petrol odaklı E&Ps, büyümeyi azalttı ve çok düşük fiyatta bulunan ortamına büyük bir tepki verdi. Sondaj faaliyetleri ve herhangi sermaye harcamaları düştü. Petrol kuyularının işlemesi son yıllarda ilişkili gaz olarak bilinen gaz üretiminin aşırı büyümesinde çok önemli bir itici güç olmuşken, flyatları düşürerek arza katkıda bulunmuştu. Bu ilişkili gaz da yüksek ile muhtemelki petrol üretiminin durmaya geldiği bu noktada hızla azalarak üretimi bitecek gibi yol çizmekte. Çarşamba günü Kinder Morgan (NYSE:KMI) yönetimi bu durumdan en çok etkilenen Permiyen ve Bakken bölgelerinin kapanmalarını hususunun gerçekleşmesini beklediklerini belirtti. Amerika Birleşik Devletlerinde pazarlığı yapılan gaz üretiminin, gaz fiyatlarının toparlanması beklenildiği için Enerji Bilgi İdaresi tarafından %8,8 azalmasının ön görüldüğü belirtiliyor.

 

Korona Virüs Salgını talep belirsizliği oluşturdu

Gaz üretiminin ve satışınının potansiyeline yönelik azalma olması doğal gaz fiyatlarının zaman içerisinde artacağına ışık tutuyorken, Henry Hub doğal gaz kıyaslama fiyatlarıyla üretim büyümesi ve envanter seviyelerinin ortalamalarının yanı sıra korona virüs salgınının yol açtığı talep belirsizliği nedeniyle de aşırı arz endişelerinin bir sonucu olarak 2020’nin çoğu için milyonda İngiliz ısı birimi (MMBtu) $ ‘nin altında işlem görerek kapattı.

En son ÇED’in Kısa Vadeli Enerji Görünümüne göre Henry Hub doğal gazının 2020 yılı içerisinde daha düşük gaz üretimi ile talebin daha fazla olması sonucu ortalama olarak 2,11$ / MMBtu fiyatına ve 2021 yılında 2,98 / MMBtu fiyatına ulaşarak, artacağını belirtiliyor.

Doğal gaz fiyatlarının ve üretiminin orta akış şirketleri için sağlayacağı etki incelenen zaman dilimine bağlı olarak değişecek gibi olsa da, kısa vadede özellikle de kuyu başlarına daha fazla maruz kalan şirketleri toplayabilmek ve işletebilmek için kötü tahmin edilen bir fiyatlandırma ortamıyla azalan üretim hacimleri ile piyasayı zor durumlara sokacağa benziyor. Bu gibi şirketler için ana odak, finansal esnekliği en üst düzeye çıkararak hayatta kalmaya yönelik olacak gibi. Elbette buna karşılık al ya da öde sözleşmeleri altında yüksek oranda ücrete dayalı nakit akışları potansiyel hacmin düşüsüne dayanacak şekilde iyi konulanmış olduğu konuşuluyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2020, 18:45
YORUM EKLE