Corona Tesla’yı Vurdu

Tesla’nın üç işçisinin yaptığı açıklamalara göre Tesla, taşeron firmalar üzerinden kiraladığı işcilerin sözleşmelerini iptal etmeye başladı.

Corona Tesla’yı Vurdu

Tesla’nın üç işçisinin yaptığı açıklamalara göre Tesla, ABD üzerindeki araba ve batarya tesislerindeki taşeron firmalar üzerinden kiraladığı işcilerin sözleşmelerini iptal etmeye başladı.

Tesla iş gücünün içerisinde aynı zamanda taşeron firmalar üzerinden kiralamış olduğu işçi gücünün sözleşmelerini Fremont, California, Reno’nun dışındaki Gigafactory ve Nevada’daki batarya paketleri ve elektrikli araçların enerji depolama sistemlerini üreten fabrikaları için fes etme kararı aldı. Tahminlere göre yüzlerce insanın işsiz kalacağı hususunda şirket yetkileri iç işleri ile ilgili basına konuşma yetkilerinin olmadıklarını belirtti.

Tesla için çalışan ve tam zamanlı çalışmayı umut ederek buna aday olan yüzlerce geçici ve taşeron işcilerin bağlı bulundukları acentalara kesintiler olacağı bilgisi verildi.

Balance Staffing sözcüsü kendi bünyeisnden çıkartılmış tüm işçilere: “Büyük bir hüzünle belirtmekteyiz ki Tesla fabrika ve tesisleri uzatılmış Corona virüsü salgını karantinasından ötürü kapalı kalmaya devam edecektir. Bu sebepten ötürü Tesla, tüm taşeron işcilerin sözleşmelerinin anlık olarak iptal edilmesi kararını aldı.” şeklinde konuştu.

İşçilere söz verildi

Personel sorumlusu olan Balance Staffing işçilere her zaman kendilerinin birer çalışanları olacağını ve kendilerine başka işler bulabilecekleri söyleyerek eğer mümkünse taşeron işçilerin Tesla’ya geri getirilmeleri için çok çalışacaklarına söz verdi ve işçilere Tesla’nın vermiş olduğu bu işten çıkartılma kararının kesinlikle işçilerin işlerinin kalitesinden ötürü değil, Corona virüs salgınından ötürü iş koşullarının çok zor olduğu ifadesini verdi.

 

Tesla cuma günü yatırımcıları memnun ederek ilk çeyrek için araç teslimatlarını bildirdi ve Tesla hisseleri %5’ten fazla yükselti. Elon Musk’un elektrikli otomobil girişimi şimdiye kadar toplamda 88.400 araç teslim etti. 2020 Yılının ilk çeyreğinde ise Tesla 103.000 adet elektrikli araç üretti.

Bu büyük ve etkileyici sayılara ulaşabilmek için elektrikli araba montaj tesislerinin bulunduğu Alameda Country’de 17 Mart’a kadar işletmelerini asgari temel operasyon seviyesine indirmesi gerekirken yerel sağlık emirleriyle savaşan Tesla, Fremont tesisini 23 Mart gününün mesai bitim saatine kadar, bölgedeki diğer işletmelerden neredeyse bir hafta daha uzun süre çalışır halde tuttu.

Bu nedenle şu anda gündemde yerel makamların Tesla’nın yapmış olduğu bu işin gerçekten ne kadar önemli ve gerekli olduğu tartışılmaya başlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER