Büyük Buhran’dan bu yana en ağır ekonomik durgunluk

Küresel ekonomi bu yıl corona virüsü sebebiyle %3 oranında küçüldü ve tüm ülkeler Büyük Buhran’dan bu yana en hızlı ekonomik küçülmeyi yaşıyor.

Büyük Buhran’dan bu yana en ağır ekonomik durgunluk

Uluslararası Para Fonu (IMF)’nin söylemine göre, küresel ekonomi bu yıl corona virüsü salgınının etkileri sebebiyle %3 oranında küçüldü ve tüm ülkeler Büyük Buhran’dan bu yana en hızlı ekonomik küçülmeyi yaşıyor. IMF, bu küresel düşüşü 1930’ların Büyük Buhranı’ndan bu yana gördüğü en kötü durum olarak nitelendirdive salgının dünyayı ”eşi benzeri görülmemiş bir krize” sürüklediğini söyledi. IMF, uzun süredir devam eden bu salgının hükümetlerin ve merkez bankalarının krizi kontrol etme yeteneğini test edeceğini de sözlerine ekledi.

IMF’nin baş ekonomisti Gita Gopinath, krizin önümüzdeki iki yıl içinde küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’dan 9 trilyon dolar kadar zarara uğratacağını belirtti.

 

Büyük Kriz

Eğer corona virüsü pandemisi 2020’nin ikinci yarısında yok olursa, küresel büyümenin gelecek yıl% 5,8’e yükselmesi bekleniyor. Gopinath, bugünkü “Büyük Kriz”in “şokun süresi ve yoğunluğu hakkında ciddi belirsizlikle” karşı karşıya olan politikacılar için “korkunç bir gerçeklik” sunduğunu söyledi. Gopinath, “2021 için kısmi bir toparlanma öngörüldüğünü de sözlerine ekledi. Ancak Gayri Safi Yurtiçi Hasıla düzeyinin virüs öncesi eğilimin altında kalacağı düşünülüyor.

İngiltere’nin düşüşü

IMF, İngiltere ekonomisinin 2020’de % 1.4 oranında küçüleceğini ve Ocak ayında % 1.4 GSYİH büyümesine ilişkin öngörüsüne göre küçüleceğini öngörüyor. Bu derecede yüksek yaşanan bir düşüşün, mali krizin ardından görülen % 4,2’lik düşüşten daha büyük olacağı söyleniyor. 18. yüzyıldan kalma yeniden yapılandırılmış olan Bank of England verilerine göre, aynı zamanda 1921’den bu yana gerçekleşen en büyük yıllık düşüşü temsil edecek. Hükümetin bu krizi sırasında işçileri bir işte tutmak için tasarlanan İngiltere planının, işsizlikteki artışı 2020’de geçen yıl % 3.8’den% 4.8’e sınırlaması bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını yeni bir seviyeye düşürdü ve ticari bankaların borç vermesi için milyarlarca lirayı serbest bıraktı.

Global kriz

Gopinath, Büyük Buhran’dan bu yana ilk kez, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomilerin resesyona düşmesinin beklendiğini söyledi. IMF, gelişmiş ekonomilerdeki büyümenin en az 2022 yılına kadar virüs öncesi zirvesine geri dönmeyeceği konusunda uyardı. ABD ekonomisinin bu yıl % 5,9 oranında küçülmesi ve 1946’dan bu yana en büyük yıllık düşüşü temsil etmesi bekleniyor. ABD’de işsizliğin de bu yıl % 10,4’e yükselmesi bekleniyor.

YORUM EKLE