ABD’de Covid-19 salgının boyutları artıyor

Covid-19 salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken salgından en çok etkilenen ülke ise Amerika Birleşik Devletleri oluyor.

ABD’de Covid-19 salgının boyutları artıyor

Covid-19 salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken salgından en çok etkilenen ülke ise Amerika Birleşik Devletleri oluyor. Salgının başlangıcında salgına gereken önemi vermeyen yönetim yüzünden Amerika Birleşik Devletleri’nde salgından dolayı meydana gelen ölümler de her geçen gün artarak devam ediyor. Son olarak 6 Mayıs tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde bir gün 2.360 kişinin yaşamı son buldu. ABD’nin ölü sayısının sürekli artması gelecekte de bu artışın süreceğini gösteriyor.

Dünyada da vaka sayısında artış sürüyor

Covid-19 salgınının görüldüğü ülke sayısı 200’e yaklaşmış durumda. Yani bu salgın neredeyse dünyadaki her ülkeye yayılmış durumda. Henüz ilaç ya da aşı bulunamadığı için de hem vaka hem de ölüm sayısında artış devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise durum daha da vahim durumda. Ülkemizdeki salgından toplamda ölen kişi sayısındaki ölüm sayısına Amerika Birleşik Devletleri bir günde ulaşıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde son açıklanan verilere göre hastaların sayısı 1.238.801’e yükselmiş durumda. Ülkedeki ölüm sayısı ise dünkü rakamların da eklenmesi ile birlikte 72.334 sayısına yükselmiş oldu.

Avrupa’da da durum kötüye gidiyor

ABD’de olduğu gibi İngiltere ve İspanya’nın da aralarında bulunduğu Avrupa ülkeleri de salgın alarmı veriyor. İspanya’da Covid-19 hastalığına yakalanmış olan kişilerin sayısı 253.682’ye ulaştı. İtalya’da hasta olanların sayısı 213 bine, İngiltere’de ise 194 bine ulaşmış durumda. Avrupa’daki diğer ülkelerde de her geçen gün hasta sayısında artış yaşanmaya devam ediliyor. Avrupa ülkelerinin birçoğu ve Amerika Birleşik Devletleri maske konusunda da birbirlerinin maskelerine el koyacak kadar kötü günler yaşıyorlar.

New York salgının yeni merkezi oldu

Amerika Birleşik Devletleri’nde şimdiye dek test yapılan kişilerin sayısı 7 milyonu geçti. 7 milyonluk test sayısının yanında hastalıktan kurtulup iyileşenlerin sayısı da 200 bin sayısına ulaşmış durumda. Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok hastalık görülen eyalet ise New York eyaleti. Öyle ki sadece New York eyaletinde tam 330.000 hasta bulunuyor. Ayrıca New York’ta 25 bin civarında kişi de Korona virüsü sebebiyle hayatını kaybetti. New York’tan sonra ülkede en fazla Covid-19 hasta sayısı 131.000 ile New Jersey ve 70.271 ile Massachusetts eyaletlerinde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 00:41
YORUM EKLE