Güneş Sistemimizin dışından geldi ve şimdi parçalanıyor

Güneş sistemimizin dışından geldi ve güneş bu konuda muıtlu değildi. Ya barış içinde güneş sistemimizi terk edecekti ya da güneşimiz onu paramparça edecekti. Borisov Kuyruklu Yıldızı terk etmemeyi seçti.

Güneş Sistemimizin dışından geldi ve şimdi parçalanıyor

Astronomerlar tarafından tespit edilmiş ikinci yıldızlar arası obje olan Borisov Kuyruklu Yıldızı güneş sistemimizin dışından geldi ve şimdi parçalanıyor. Kuyruklu yıldız güneşimizin etrafından geçerken büyük bir parçasını kaybetti.

Güneş sistemimizin dışından geldi ve güneş bu konuda muıtlu değildi. Ya barış içinde güneş sistemimizi terk edecekti ya da güneşimiz onu paramparça edecekti. Borisov Kuyruklu Yıldızı terk etmemeyi seçti.

Borisov Kuyruklu Yıldızı, Eiffel Kulesi büyüklüğünde toz ve buzdan oluşan ve yıl başı civarında güneş sistemimize giren bir uzaylı ziyaretçi. Bu uzaylı ziyaretçi farklı bir güneş sisteminin etrafında oluşmuş ve bizim sistemimize gelmiş.

Yıldızlar arası yaptığı seyahatinda uzayın donmuş körfezini geçerken uyuklamış olan bu Kuyruklu Yıldız, güneş sistemimize girdi ve şimdi aniden uyandı ve tekmelemeye başladı. Dünyanın gök bilimcilerinin aynı anda hem heyecan hemde hayal kırıklılığı duyuyor olmalarına karşın Borisov, bu yabancı uzaylı son birkaç hafta içinde bir parçasını kaybetti.

 

Buzdağı gibi kırıldı!

Mart 2020’de başlayan bu eylem Hubble teleskobunun kuyruklu yıldızın en az bir parçasının bir buzdağı gibi kırıldığını fark ettiği zamanda başladı. Bu yığın o zamandan beri bir hiçliğe gömüldü.

“2017 Tarihinde başka bir yıldız sisteminden bizim güneş sistemimize gelen ve ilk ziyaretçi olan Oumuamua güneş sistemimize ait bir kaya parçası gibi davrandı ve ortasından çatladı dolayısıyla artık içinde ne olduğunu görebiliriz.” Şeklinde ifade verdi Yeni Zelanda’daki Canterbury Üniversitesi astronomeri Michele Bannister.

Gök bilimciler Borisov’un bu baharda güneş sistemimizden çıkarak yıldızların arasında tekrar seyahatine devam edebileceğini umut etmişlerdi ancak Borisov parçalanmaya başladı ve güneş sistemimizden çıkabilecek gibi gözükmüyor. Parçalanışının ilk zamanı tamda corona virüs salgınının başladığı zamanlardı. Polonyadaki yer tabanlı gök bilimciler güneşten uzaklaştıkça karartmak zorunda olsa bile kuyrukyıldızın parlamaya devam ettiğini gördü.

Bir çok bilim adamı ekibi Hubble teleskobu ile önümüzdeki bir kaç ay içerisinde Borisov Kuyruklu Yıldızı inceleyebilmek için randevularını aldılar. Polonya dışından gelen haberlerden ötürü, kuyruklu yıldızı yakalamayı umarak kendi gözlemlerini arttırabilmek için yarışıyorlar.

Bilim adamları bu kuyruklu yıldızın parçalanarak daha fazla fragment oluşturmalarını istiyorlar ancak milyonlarca parçaya ayrılarakta bir toz bulutu olmasını istemiyorlar.

YORUM EKLE