Biyolojik savaş iddiası!

Coronanın ortaya çıkışıyla ilgili bu zamana kadar farklı birçok iddia ortaya atıldı. Yeni bir küresel tehdit olarak algılanan bu durum biyolojik bir savaşı mı?

Biyolojik savaş iddiası!

Corona virüsünün ortaya çıkışıyla ilgili bu zamana kadar farklı birçok iddia ortaya atıldı. Yeni bir küresel tehdit olarak algılanan bu durum biyolojik mi yoksa biyogüvenlik savaşı mı? sorusunu da gündeme getirmiş oldu. Uzmanların belirttiği araştırma sonuçlarına göre ise, bu durum sanıldığı gibi bir komplo teorisi ile açıklanamıyor. Virüsün tasarımının biyolojik savaş sayılması için günümüz teknolojisine uygun bir yapıda olmadığını belirten bilim insanları mevcut verilerin corona virüsünün hayvanlardan geçen diğer bir deyişle ”hayvan kaynaklı” doğal bir virüs olduğunu vurguladı.

Virüsler nereden geliyor?

 

Ortaya çıkışı yeni olan ya da daha öncesinde var olan ancak kısa zamanda yeniden önem kazanan virüslerin %60 ya da %80’inin hayvanlardan geçen virüsler olduğu biliniyor. Belirtilen literatür bilgisi geçerli olan virüslerin insanlara bulaşma ihtimalini artıran olayların, enfeksiyonların yayılımını hızlandırdığı belirtiliyor. Örnek vermek gerekirse, ıslak pazar yerlerinde farklı hayvan çeşitlerinin bir arada olması, hayvanlarla temasın fazla olduğu yerlerde bulunmak, insanların yerleşim alanlarını hayvanların yaşam alanlarına kurmaları, bilimsel çalışmalar sebebiyle laboratuvarlarda farklı hayvanlar ile yapılan çalışmalardaki artış, iklimde yaşanan değişiklik ve dengesizlikler, insanların sık sık ülkeler arası seyahatte bulunmaları, eğitim amaçlı yapılan ya da spor organizasyonları gibi toplum ulaşım halleri en önemli sebepler arasında yer almakta.

Önümüzdeki yüzyılda bu tarz olayların daha da artacağını göz önünde bulunduran bilim dünyasında yeni virüs çeşitlerinin ortaya çıkma risklerinden bahseden Gülhane Tıp Fakültesi Tıbbi Viroloji ve Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Şahiner, yeni pandemilerin görülme riskinin de sürebileceğini söylüyor.

Günümüz teknolojisi biyolojik savaş için uygun değil

Virüslerin görece olarak kısa bir genetik bilgi taşıdığı biliniyor. Virüslerin bu kodları farklı şekillerde okunduğu zaman farklı sözcükleri gördüğümüz kısa bulmacalara ve birçok anlam taşıyan şiirlere benzetiliyor.

Canlı virüsler ile yürütülen tedavi ve aşı çalışmalarında bile virüse yapılan müdahalelerin neticesi kesin olarak öngörülemiyor. Bu sebeple uygulamaların güvenliği konusuna temkinli yaklaşılıyor. Üstelik yapılan bu müdahalenin toplumda yayılması esnasında hangi yönde ilerleyeceği ve bir bumerang etkisi yaratıp yaratmayacağı da kestirilemiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER